Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Pokaz filmu “Pan Tadeusz” z muzyką na żywo

2 maja, 2019 @ 6:00 pm - 8:00 pm

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja br. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego odbędzie się specjalny pokaz filmu “Pan Tadeusz” w reż. Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku z muzyką na żywo wykonywaną przez kompozytora i performera muzycznego Marcin Pukaluk.

Zrealizowany w 1928 roku przez Ryszarda Ordyńskiego niemy film pod tytułem “Pan Tadeusz” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Po premierze dzieło otrzymało entuzjastyczne recenzje ze strony takich osobistości świata kultury jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń, czy Antoni Słonimski.

“Pan Tadeusz” podobnie jak wiele polskich przedwojennych dzieł kina, zaginął podczas II wojny światowej. Do naszych czasów zachowały się zaledwie trzy kopie. Pierwszą zakupiono w 1957 roku, drugą przekazała w 1955 roku Szkoła Filmowa w Łodzi (43 minuty, odtwarzana w kinach i telewizji), trzecią natomiast odnaleziono w 2006 roku w prywatnych zbiorach we Wrocławiu.

Odnalezienie “Pana Tadeusza” Ordyńskiego stało się impulsem do uruchomienia w 2008 roku projektu Nitrofilm – “Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, mającego na celu ratowanie przedwojennych polskich filmów. “Pan Tadeusz” został poddany pełnej cyfrowej rekonstrukcji, w wyniku której odtworzono ponad 120 minut ze 180-minutowego nagrania. W stanie oryginalnym pozostawiono jedną scenę. Oprócz montażu przeprowadzono prace konserwatorskie oraz digitalizację w wysokiej rozdzielczości.

Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy muzykę do filmów, reklam i gier komputerowych. Fascynacja filmem niemym sprawiła, że często akompaniuje podczas seansów z muzyką na żywo.

Szczegóły

Data:
2 maja, 2019
Godzina:
6:00 pm - 8:00 pm
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Organizator

Muzeum Śremskie
Phone
61 28 35 938
Email
muzeum@srem.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sala widowiskowa Muzeum Śremskiego
Adama Mickiewicza 89
Śrem, Wielkopolska 63-100 Polska
+ Google Map
Phone
61 28 35 938
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.