W Śremie powstanie pierwszy mural. Wiemy, jak będzie wyglądał.

0
427

Na bloku mieszkalnym przy ulicy Wojska Polskiego 14 powstanie pierwszy w historii naszego miasta mural (zdjęcie powyżej nie przedstawia prac nad muralem w Śremie, które się jeszcze nie zaczęły). Dotąd murale powstawały przede wszystkim w wielkich miastach. Grafika poznańskiego artysty Mark Maksimovich “Listy – Powstaniec Wielkopolski” upiększy Śrem już pod koniec maja!

Honorowy patronat nad wydarzeniem artystycznym objął Okręg Poznański Związku Plastyków Artystów Polskich .

Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej. Murale można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków.

W Polsce w okresie PRL-u szczególnie upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje, które zasadniczo reklamy nie potrzebowały, ponieważ najczęściej byli to monopoliści na rynku. Niemalże w każdym mieście była gdzieś namalowana reklama PKO, PZU czy Totalizatora Sportowego albo Pewexu. Były też reklamy lokalnych fabryk i zakładów. Na przykład w Łodzi do dziś można spotkać murale Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej, czy Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Pierwsza”.

źródło: https://pl.wikipedia.org

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWystawa Studia Plastyki
Następny artykułMistrzostwach Szkół Specjalnych w Tenisie Stołowym. ZSS ze Śremu przywiózł trzy medale!
Rodowity śremian, z miastem związany całym sercem. Administrator infrastruktury obsługującej portal naszsrem.pl i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Entuzjasta IT od pierwszego zetknięcia z komputerem. Pierwsze kroki w internecie stawiał jeszcze w czasach dominacji 0202122. Gadżeciarz. Zafascynowany wolnym i otwartym oprogramowaniem. Zapalony kibic sportowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here