Po aktach wandalizmu w Śremskim ZOO na terenie parku zostanie uruchomiony monitoring

2
690

Po aktach wyjątkowego wandalizmu, do jakiego doszło kilkanaście dni temu w Śremskim Zoo, głos postanowił zabrać Burmistrz Śremu Adam Lewandowski publikując na stronie internetowej Urzędu Miejskiego apel. W celu zapobiegania kolejnym aktom wandalizmu i ludzkiej agresji wobec zwierząt wiosną przyszłego roku na terenie parku zostanie uruchomiony monitoring.

Apel Burmistrza Śremu – dot. wandalizmu w Parku im. Powstańców Wlkp.

Od 17 października br. obowiązują nowe zasady korzystania z Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Zmiany wprowadzone zostały uchwałą Rady Miejskiej nr 246/XXVI/2016 z dnia 29 września 2016 r.

Zgodnie z założeniami park jest ogólnodostępny, służy celom wypoczynkowym, edukacyjnym i ochrony przyrody. Każdy ma prawo do nieodpłatnego wejścia na teren parku i swobodnego korzystania ze znajdujących się tam urządzeń użyteczności publicznej zgodnie z ich przeznaczeniem.

Niestety w związku z aktami wandalizmu i zniszczeniami, które w okresie wiosenno-letnim wielokrotnie miały miejsce na terenie Śremskiego ZOO, określono szczególne warunki korzystania z tego terenu.

Śremskie ZOO od kwietnia do września otwarte jest w godzinach od 9.00 do 22.00, a od października do marca – od 9.00 do 18.00. Zakazane jest przebywanie w zoo poza godzinami otwarcia, wprowadzanie innych zwierząt oraz jazda na rowerach, łyżworolkach itp. Ponadto zabrania się karmić, straszyć oraz drażnić zamieszkałe tu zwierzęta. Dzieci do lat 12 mogą przebywać na terenie zoo oraz korzystać z przewozów kolejką wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

W nocy z 13 na 14 października w Śremskim Zoo nieznani sprawcy dokonali dewastacji oraz znęcali się nad zwierzęciem. W efekcie tego czynu łabędź stracił życie. Z sekcji zwłok wynika, że miał skręcony kark i urwaną(!) głowę. Takiego bestialstwa dopuścił się człowiek.
Apeluję do Państwa o pomoc w znalezieniu sprawców tego haniebnego, podlegającego karze nieludzkiego czynu!

W celu zapobiegania kolejnym aktom wandalizmu i ludzkiej agresji wobec zwierząt wiosną przyszłego roku na terenie parku zostanie uruchomiony monitoring. Wyrażam ogromny żal, że środki finansowe, które mogłyby zostać przeznaczone na kolejne udogodnienia i atrakcje w parku, są wydatkowane na naprawy uszkodzeń, dodatkowe leczenie zwierząt czy kamery.

Proszę o wszelkich nieprawidłowościach oraz o niewłaściwym zachowaniu ludzi na terenie parku powiadamiać Straż Miejską (nr tel. 986) lub zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Śremie pod nr tel. 61 28 47 144.

Adam Lewandowski

Burmistrz Śremu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here