1 wp

Techniki relaksacyjne w ramach pomocy psychologicznej

Jedną z częstszych przyczyn wizyt u psychologa są problemy pacjentów z nadmiernym lub długotrwałym stresem. Może on dotkliwie utrudniać codzienne funkcjonowanie, powodując m.in. trudności z koncentracją, uczucie ciągłego zmęczenia, chroniczny niepokój, czy zaburzenia pracy układu pokarmowego. Psycholog może ukierunkować terapię nie tylko na zidentyfikowanie i zmianę szkodliwych wzorców myślenia i zachowania, ale też na doraźne łagodzenie objawów stresu poprzez techniki relaksacyjne. Dowiedz się więcej o tym, jaką rolę w psychoterapii mogą pełnić techniki relaksacyjne oraz poznaj te najczęściej wykorzystywane.

Czym jest relaksacja?

Relaksacja nie stanowi odrębnej formy terapii. Jest jedynie częścią działań podejmowanych pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Jej celem jest w dużym stopniu zwrócenie uwagi na własne potrzeby i reakcje organizmu, co może być ważnym elementem zarówno zrozumienia dotychczasowych zachowań, jak też wprowadzeniu do swojego życia zmian. Poszczególne techniki mogą stanowić także istotną pomoc o charakterze doraźnym w zwalczaniu objawów stresu. Kluczowym założeniem relaksacji jest skupienie się na tym, co jest tu i teraz, świadomości własnego ciała oraz bodźców, jakie do niego docierają. Większość z technik nie wymaga od pacjenta dużego wysiłku i bez problemu można wykonać je np. we własnej sypialni przed zaśnięciem, poświęcając na ćwiczenia 5-20 minut. Techniki relaksacyjne w pracy pomocowej stosuje również psycholog z Brodnicy Adam Piotrowski https://adampiotrowskipsycholog.pl/.

Najpopularniejsze techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne dobierane są do potrzeb i preferencji klienta. Możesz skorzystać zarówno z tradycyjnej formy terapii, jak też psychoterapii online https://adampiotrowskipsycholog.pl/psychoterapeuta-online/. Wśród najpopularniejszych rodzajów relaksacji można wyróżnić:

  • Trening autogenny Schultza – polegający na autosugestii i wywoływaniu doznań takich, jak uczucie ciężaru ciała, ciepła, czy chłodu na czole. Stosowany jest m.in. w nerwicach i przy zaburzeniach psychosomatycznych,

  • Trening uważności – skupienie na wykonywanych czynnościach oraz docierających do ciała bodźcach – dźwiękach, obrazach, czy teksturze i temperaturze dotykanych obiektów. Nie tylko uspokaja, ale też zwiększa samokontrolę i rozwija inteligencję emocjonalną,

  • Głębokie oddychanie – uczy skupienia na czynności, którą wykonujemy przez całe nasze życie, czyli oddechu. Pozwala obniżyć poziom hormonów stresu, a także przyczynia się do poprawy koncentracji,

  • Trening Jacobsona – napinanie oraz rozluźnianie poszczególnych grup mięśni w określonych pozycjach i kolejności. Stosowany w przypadkach nerwicy, zaburzeń lękowych, czy problemów ze snem.

Choć większość z ćwiczeń technik relaksacyjnych można bez problemu wykonywać samodzielnie w domu, zalecane jest, aby na początku odbywały się pod okiem specjalisty, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze oraz skoryguje ewentualne błędy.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.