Audyt nieruchomości due diligence – co to takiego?
Procedura due diligence znana jest przede wszystkim z transakcji biznesowych dotyczących przedsiębiorstw. W jej trakcie poddaje się podmiot m.in. analizie prawnej i finansowej, aby ocenić ryzyko zakupu. Znajduje swoje zastosowanie w procesie obrotu na rynku nieruchomości. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o audycie nieruchomości due diligence.
Czym jest due diligence w branży nieruchomości?
Procedura due diligence przeniosła się również na branżę nieruchomości w dużej mierze dzięki znacznemu rozrostowi tego rynku w naszym kraju i coraz częstszym traktowaniu zakupu mieszkań jako inwestycji i sposobu ulokowania pieniędzy. Jej głównym celem jest zweryfikowanie, czy informacje, jakie kupujący uzyskuje od sprzedającego, są kompletne oraz zgodne ze stanem rzeczywistym. Może dotyczyć kwestii prawnych, technicznych, czy też weryfikacji opinii rzeczoznawców. W zależności od konkretnej sytuacji i potrzeb, mogą w niej zatem uczestniczyć specjaliści z różnych dziedzin. Szkolenia z zakresu audytu due diligence przy sprzedaży nieruchomości przeprowadza SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego – https://sbm-szkolenia.pl/.
Jakie kwestie uwzględnia się w audycie?
Szkolenia z tego zakresu (https://sbm-szkolenia.pl/szkolenia-zamkniete/) są niezbędne dla specjalistów zajmujących się audytami, ponieważ skuteczna ocena nieruchomości wymaga prac różnego charakteru oraz znajomości aktualnych przepisów. Przede wszystkim określa się stan prawny nieruchomości na podstawie dokładnej analizy ksiąg wieczystych. Można się z nich dowiedzieć nie tylko tego, czy dana osoba jest uprawniona do sprzedaży nieruchomości, ale też zweryfikować, czy na budynku lub mieszkaniu nie ciążą zobowiązania hipoteczne bądź ewentualne roszczenia osób trzecich. Innymi często badanymi dokumentami są również ewidencje gruntów. Plan zagospodarowania przestrzennego pomoże natomiast zbadać, czy kupowaną nieruchomość można przeznaczyć na konkretny, zamierzony cel. Weryfikacja wszystkich tych zagadnień pozwoli również ustalić, jakie opłaty i podatki mogą czekać nabywcę w związku z zakupem i użytkowaniem obiektu w przyszłości.
Nieruchomości analizowane są też przez specjalistów z zakresu prawa budowlanego. Weryfikuje się, czy zabudowa została zrealizowana zgodnie z pozwoleniem na budowę i użytkowanie, a także sprawdza kompletność dokumentacji. Ewentualne braki lub niezgodności mogłyby skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla nowego właściciela w przyszłości. Sprawdzone mogą również zostać instalacje. Jeśli obiekt nie jest dostosowany np. do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego, kupujący może próbować zbijać cenę ze względu na konieczność przeznaczenia środków na dostosowanie lub wymianę instalacji po zakupie.