Wybór Materiałów Izolacyjnych – Styropian czy Płyta PIR

Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych to kluczowy element w procesie budowy lub remontu. Dwa popularne wybory to styropian i płyty PIR. Ale który z nich jest lepszy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co to jest Styropian?

Styropian, znany również jako polistyren ekspandowany, to materiał, który jest powszechnie stosowany w budownictwie. Wykorzystuje się go przede wszystkim do ocieplania ścian, dachów i podłóg.

Styropian występuje w kilku wariantach, które różnią się między sobą właściwościami. Na przykład styropian akustyczny łączy w sobie wytrzymałość materiału z dobrą izolacją cieplną i pochłanianiem dźwięków. Inne rodzaje styropianu również mają różne właściwości, np. styropian EPS używany jest głównie tam, gdzie nie jest narażony na bezpośredni kontakt z wilgocią, a styropian XPS sprawdza się w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak podłogi, fundamenty czy dachy.

Co to jest Płyta PIR?

Płyty PIR to nowoczesne materiały izolacyjne, które charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi i łatwością montażu. Płyty te powstają z pianki termoizolacyjnej zwanej poliizocyjanuratem.

Płyty PIR składają się z wielu warstw, które otacza się specjalną okładziną, wykonaną np. z włókna szklanego czy aluminium. Wytwarzane są one w dużych blokach, a następnie docinane do odpowiednich rozmiarów.

Porównanie Styropianu i Płyty PIR

Porównując styropian i płyty PIR, można stwierdzić, że płyty PIR posiadają lepsze parametry izolacyjne. Ich struktura i sposób wykonania umożliwiają uzyskanie wysokiej izolacji termicznej, która może osiągać nawet 70%.

Płyty PIR są również bardziej odporne na wilgoć i wodę, a także na duży ucisk, co czyni je idealnym rozwiązaniem do zastosowań, gdzie te czynniki są kluczowe.

Główne Zastosowania Płyt PIR

Płyty PIR są wszechstronnym materiałem, który może zastąpić styropian lub wełnę mineralną w różnych zastosowaniach. Można ich używać do izolacji wszystkich elementów konstrukcyjnych budynków, w tym do izolacji:

  • tarasów i balkonów,

  • fundamentów,

  • stropów,

  • podłóg,

  • dachów,

  • ścian.

Wybór Materiału do Izolacji Podłóg

Jeśli chodzi o izolację podłóg, płyty PIR mogą okazać się lepszym wyborem, zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje ryzyko wilgoci czy wody.

Jednak w miejscach, gdzie te czynniki nie stanowią problemu, lepszym i tańszym rozwiązaniem może okazać się styropian.

Wybór Materiału do Izolacji Domu Jednorodzinnego

Jeśli chodzi o izolację zewnętrzną domu jednorodzinnego, styropian może okazać się lepszym wyborem. Płyty PIR, mimo swojej dużej odporności na wodę, nie “oddychają”, co może prowadzić do problemów z cyrkulacją powietrza i powstawaniem pleśni czy grzybów.

Wybór Materiału do Izolacji Ścian

W przypadku izolacji ścian, płyty PIR mogą okazać się lepszym wyborem. Są one nie tylko efektywnym izolatorem, ale także charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Co więcej, mogą być nawet dwa razy cieńsze od styropianu, co jest ważne z punktu widzenia oszczędności miejsca.

Podsumowanie

Wybór między styropianem a płytami PIR zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki danego projektu i wymagań dotyczących izolacji. Oba materiały mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć ich właściwości i zastosowania przed podjęciem decyzji.

CTA:

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego eKowalczyk, gdzie znajdziesz szeroki wybór obu tych materiałów. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji, aby pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania izolacyjnego, dopasowanego do specyfiki Twojego projektu. Nie zwlekaj, zapoznaj się z naszą ofertą już dziś i zadbaj o najlepszą izolację swojego obiektu!

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.