Czasowniki nieregularne – jak skutecznie się ich nauczyć?

Pierwsze spotkanie z angielskimi czasownikami nieregularnymi może przerażać. Nawet Polaków, którzy są przecież przyzwyczajeni do skomplikowanej gramatyki w ojczystym języku. Angielskie czasowniki nieregularne uszeregowane w trzech kolumnach przytłaczają nowicjuszy i zniechęcają do nauki. Czy jest skuteczny sposób, by poznać angielskie czasowniki nieregularne i czerpać z tej nauki przyjemność? Oto przydatne podpowiedzi, które pozwolą zapoznać się bliżej z tym tematem.

Angielskie czasowniki nieregularne:

  • Angielskie czasowniki nieregularne – warto rozpocząć od selekcji
  • Grupowanie czasowników nieregularnych jako lepszy sposób nauki
  • Najważniejsza jest praktyka – układanie zdań z czasownikami nieregularnymi

Angielskie czasowniki nieregularne – najpierw przeprowadź selekcję

Pierwszym krokiem do zapamiętania angielskich czasowników nieregularnych jest odpowiednie podejście do tematu. Angielskie czasowniki nieregularne pozwoli Ci poznać zastosowanie odpowiedniej metody. Oto skuteczny sposób w trzech prostych krokach: https://szybkanauka.pro/czasowniki-nieregularne-angielski/.

Angielskie czasowniki nieregularne mogą stać się prostsze, gdy odpowiednio odchudzisz tabelę. Pełna tabela to nawet 300 form do zapamiętania – 100 czasowników nieregularnych w 3 odmianach. Zapamiętanie wszystkich nie bez powodu wydaje Ci się żmudnym i trudnym zadaniem. Brakuje Ci motywacji i w efekcie porzucasz zadanie, myśląc, że angielskie czasowniki nieregularne są niemożliwe do nauczenia.

A wystarczy do tematu podejść metodycznie. Przerzuć tabelę do dokumentu tekstowego na komputerze i przejdź ją punkt po punkcie. Czasowniki typu „arise” (nadarzać się) okażą się zbędne w podstawowej znajomości angielskiego. Kluczem do odrzucania czasowników niech będzie fakt, czy zdarzyło Ci się w ostatnim miesiącu użyć danego słowa po polsku. Jeśli nie, wykreśl je z tabeli, jeśli tak – niech w niej pozostanie. W ten sposób ograniczysz znacznie liczbę czasowników do nauczenia, a samo zadanie wyda Ci się o wiele prostsze. Pamiętaj jednak, by szczerze i bez sentymentów podchodzić do tego zadania – w grę wchodzi przecież Twój cenny czas poświęcony na naukę i wykluczenie z niej zbędnych treści.

Krok drugi – zajmij się pogrupowaniem czasowników nieregularnych

Drugim krokiem nauki zgodnym z zasadami przygotowanymi przez Szybka Nauka Pro jest odpowiednie pogrupowanie czasowników. Według Szybka Nauka Pro wystarczy nadać im właściwe kategorie, by nauka czasowników nieregularnych stała się prostsza.

Alfabetyczne sortowanie czasowników może być użyteczne tylko wtedy, gdy chcesz szybko wyszukać dany czasownik. W innym przypadku nie do końca ma to sens. To tak jak szeregowanie miesięcy w kolejności alfabetycznej – czy w ten sposób ich nauka byłaby prostsza?

Zgodnie z teorią udostępnianą przez Szybka Nauka Pro pamięć pracuje najlepiej wtedy, gdy ma do dyspozycji ważne dla niej kryterium. Użyteczny podział obejmuje 5 kryteriów, według których możesz grupować czasowniki. Pierwszym z nich jest podział na znane i nowe, czyli takie, które już znasz i wymagają tylko delikatnej powtórki oraz nowe, które musisz zapamiętać od zera. Kolejnym podziałem jest uwzględnienie kategorii tematycznych, czyli na przykład wyodrębnienie czasowników pozwalających Ci mówić o podróżach czy zdrowiu. Liczy się także częstość używania w mowie – możesz podzielić czasowniki na te używane najczęściej i te, które prawdopodobnie będziesz stosować rzadziej. Jeszcze jedną przydatną wskazówką jest nadanie czasownikom emocji, na przykład pozytywnych oraz negatywnych. Ostatnim skojarzeniem są podobieństwa i różnice – pogrupowanie czasowników w ten sposób również może się okazać dla Ciebie skuteczne.

Po trzecie, twórz zdania

Trzecim krokiem prowadzącym Cię do zapamiętania czasowników jest używanie ich w zdaniach. To oczywiste – chcesz używać ich w komunikacji po angielsku, a nie tylko wykuć na pamięć. Zamiast uczyć się trzech form jak wierszyka, układaj z każdą z nich zdania. Możesz budować oryginalne sentencje, których nigdy nie użyjesz, ale o wiele skuteczniejszym sposobem będzie układanie zdań, które wypowiadasz też w języku polskim. Używaj zarówno twierdzeń, jak i przeczeń oraz pytań.

Przykład? Czasownik jeść, czyli eat. Pierwsza forma to na przykład zdanie „Czy chciałbyś coś zjeść?” (Would you like to eat something?). Druga forma zabrzmi: „Jadłam sushi w zeszły weekend”, czego angielski odpowiednik to „ I ate sushi last weekend”. Z kolei trzecia forma, to pytanie: „Czy kiedykolwiek jadłeś sushi?”, czyli angielskie zdanie „Have you ever eaten sushi?” W taki sposób uczenie się czasowników stanie się nie tylko przyjemniejsze, ale i bardziej efektywne.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.