Opinie klientów Salonów Agata podpowiadają, jak zabezpieczyć taras na okres jesienno-zimowy

Jeśli chcesz wiosną cieszyć się pięknym tarasem, musisz o niego zadbać już jesienią. Nawet materiały najlepszej jakości narażone na deszcz, wilgoć, mróz czy zalegający śnieg ulegną zniszczeniu. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie tarasu w okresie jesienno-zimowym.

Jak zabezpieczyć drewniany taras?

Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony drewna przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych jest olejowanie. Jak to działa? Olej nie tylko tworzy na powierzchni desek nieprzepuszczalną powłokę, ale wnika również w drewno i wzmacnia jego strukturę, jednocześnie zabezpieczając je przed mrozem i wilgocią.

Woda zamarzająca w szczelinach drewnianej podłogi tarasu zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do pękania desek. Olejowanie pozwala wypełnić pory w drewnie, dzięki czemu woda nie będzie wnikać w szczeliny. Dodatkowo olej podkreśla kolor drewna i widoczność słojów.

Przedstawiona metoda jest szybka, stosunkowo tania i nie wymaga od nas szczególnych umiejętności. Pamiętaj, aby przed olejowaniem dokładnie oczyścić cały taras. Jeśli deski były wcześniej malowane farbą lub lakierem, należy tę warstwę usunąć (najlepiej przy pomocy papieru ściernego). Do olejowania możesz wybrać preparat, który dodatkowo zabezpiecza przed powstawaniem grzybów i pleśni.

Taras z desek kompozytowych

Jeśli posiadasz taras wykonany z desek kompozytowych, nie musisz poświęcać mu tyle uwagi. W tym przypadku nie zachodzi potrzeba lakierowania i impregnacji. Wystarczy dokładne oczyszczenie podłogi.

Nie marnując czasu, możesz skupić się na stworzeniu klimatycznych dekoracji i sprawdzić na stronie internetowej opinie ekspertów z Salonów Agata.

Czy taras z betonu wymaga zabezpieczenia?

Mogłoby się wydawać, że betonowy taras w sezonie zimowym nie wymaga żadnej szczególnej uwagi. W końcu beton uchodzi za materiał solidny, trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Niestety również w tym przypadku nie obejdzie się bez właściwych zabiegów zabezpieczających. W drobnych ubytkach może gromadzić się woda, która po zamarznięciu po prostu będzie niszczyć strukturę betonu.

Co zatem trzeba zrobić przed okresem zimowym? Po pierwsze należy dokładnie oczyścić cały taras z zalegającego brudu, piasku i liści. Doskonale sprawdzi się tutaj myjka ciśnieniowa.

Następnie warto przygotować zaprawę cementową i naprawić wszelkie ubytki. Kolejnym krokiem będzie wykorzystanie specjalnego impregnatu przeznaczonego do betonu. Impregnacja sprawia, że na powierzchni betonowej posadzki powstaje bezbarwna powłoka zabezpieczająca przed warunkami atmosferycznymi oraz wnikaniem brudu.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.