Aqua aerobik – czyli rehabilitacja w wodzie

Aqua aerobik to doskonały sposób na regenerację organizmu po kontuzji. Woda zapewnia opór, który pomaga budować siłę i poprawia zakres ruchu. Zmniejsza również wagę stawów, co może złagodzić ból i pomóc w zapobieganiu dalszym obrażeniom.

Czym jest aqua aerobik?

Aqua aerobik to ćwiczenie o niewielkim wpływie, które działa na mięśnie całego ciała, jednocześnie zmniejszając obciążenie kolan, kostek i innych stawów. Jest to również świetny sposób na rehabilitację po operacji, ponieważ pomaga budować siłę bez wywierania zbyt dużego nacisku na kontuzjowane obszary.

Woda zapewnia około 80 procent oporu w tym treningu. Fale tworzone przez Twoje ruchy dodają mięśniom dodatkowego oporu, co pomaga budować siłę i wytrzymałość. Woda zapewnia również wsparcie dla stawów, zmniejszając ich obciążenie, dzięki czemu nie ulegają kontuzjom.

Dla kogo jest aqua aerobik?

Rehabilitację w wodzie może uprawiać każdy, bez względu na poziom sprawności czy doświadczenie w ćwiczeniach. To świetny sposób na rozpoczęcie ćwiczeń, jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś, ponieważ ma niewielki wpływ i nie obciąża zbytnio organizmu. Wykonując to ćwiczenie, nie uzyskasz masywnych mięśni ani nie stracisz dużo na wadze; raczej pomaga budować wytrzymałość i siłę.

Aqua aerobik można uprawiać na basenie rehabilitacyjnym lub w zwykłym. Temperatura wody nie jest ważna; należy jednak upewnić się, że jest wystarczająco wygodna do ćwiczeń. Najlepiej wykonywać ten trening w ciepłej wodzie, ponieważ zwiększa to przepływ krwi do mięśni, co pomaga im pracować ciężej podczas ćwiczeń. Powinieneś również unikać niskich temperatur, ponieważ spowodują one, że stawy staną się sztywniejsze niż zwykle, zwiększając ryzyko kontuzji.

Ofertę aqua aerobiku, czyli rehabilitacji w wodzie znajdziesz na: https://www.jagatowewzgorze.pl/

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Przed przystąpieniem do tego treningu należy rozciągnąć i rozgrzać mięśnie. Przed rozpoczęciem treningu możesz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających nogi na lądzie lub w basenie. Następnie zacznij powoli, poruszając się z boku na bok w wodzie, oddychając głęboko. Jeśli czujesz się wystarczająco komfortowo, zwiększ intensywność ruchów, aż osiągną poziom komfortowy, ale stanowiący wyzwanie dla Twojego ciała. Nie wstrzymuj oddechu; zamiast tego oddychaj regularnie przez całą sesję ćwiczeń.

Aerobik wodny polega na wykonywaniu serii aerobowych ruchów w wodzie. Te ćwiczenia mają na celu zwiększenie tętna i spalanie kalorii, więc upewnij się, że głęboko oddychasz. Im intensywniejszy trening, tym lepsze efekty uzyskasz.

Oto przykład jak uprawiać aqua aerobik:

Wejdź do basenu lub spa na głębokość pasa i oddychaj głęboko przez jedną minutę. Twoje nogi powinny być wyciągnięte przed siebie ze skrzyżowanymi kostkami.

Oddychając głęboko, zacznij poruszać ramionami z boku na bok, zataczając duże koło nad wodą przez 30 sekund. Powtórz ten ruch pięć razy.

Następnie unieś ręce nad głowę i wykonaj wydech, jednocześnie podnosząc nogi do góry, aż znajdą się w pionie. Utrzymaj tę pozycję przez minutę, oddychając głęboko i trzymając kostki skrzyżowane.

Zacznij zataczać małe kółka nogami, upewniając się, że pozostają wyprostowane przed sobą. Wykonuj to ćwiczenie przez 30 sekund, pięć razy.

Następnie wykonaj kopnięcie nogą, podnosząc nogi z wody i rozsuwając je, aż będą rozstawione mniej więcej na szerokość barków. Utrzymaj tę pozycję przez minutę, oddychając głęboko. 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.