Organizowanie i bezpieczeństwo imprez masowych – jak przygotować?
Organizowanie imprez masowych nie jest łatwą pracą, gdyż wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wydarzenia. Nie można przystąpić do tego zadania bez odpowiedniego szkolenia, podczas którego zostaną poruszone najważniejsze aspekty prawne oraz praktyczne. Na organizatorze imprez masowych spoczywa wiele obowiązków, w tym stworzenie regulaminu wydarzenia. Jak przygotować się do tej roli?
Na czym polega organizowanie imprez masowych?
Organizowanie imprez masowych stanowi spore wyzwanie logistyczne i formalne. Rozpoczyna się od uzyskania stosownej zgody. Trzeba także znaleźć nie tylko odpowiednie miejsce, w którym może odbyć się wydarzenie, ale też ustalić jego harmonogram, zaprosić artystów/prelegentów, wypromować event i zapewnić bezpieczeństwo jego uczestnikom. Na organizatorach imprez masowych spoczywa również obowiązek stworzenia regulaminu i jego przedstawienia osobom, które wykazują zainteresowanie koncertem, piknikiem, festiwalem czy targami.
Kto odpowiada za bezpieczeństwo imprez masowych?
Bezpieczeństwo imprez masowych stanowi szeroko pojęty aspekt, który w zależności od specyfiki wydarzenia będzie obejmował inny zakres wymogów. Targi książki zorganizowane w miejskim parku muszą spełniać inne obwarowania aniżeli festiwal muzyczny odbywający się w zamkniętym obiekcie. Każdy organizator eventów musi zgłębić zagadnienia związane z bezpieczeństwem, gdyż w przypadku stwierdzenia uchybień w tym zakresie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności na postawie obowiązujących przepisów prawa.
Do kogo skierowane jest szkolenie z zakresu organizacji i bezpieczeństwa imprez masowych?
Szkolenia z zakresu organizacji i bezpieczeństwa imprez masowych są skierowane do osób, które:
- pracują w lokalnych strukturach zajmujących się promocją kultury;
- działają w organizacjach pozarządowych;
- organizują festiwale;
- odpowiadają za wydarzenia sportowe – mecze, maratony itp.;
- przygotowują konferencje;
- planują lokalne pikniki np. adresowane do rodzin;
- są zatrudnione w instytucjach państwowych.
Jakie obowiązki spoczywają na organizatorze eventów?
Organizacja imprez masowych stanowi spore wyzwanie, ponieważ często wymaga spełnienia dość restrykcyjnych wymogów:
- opracowania planu ewentualnej ewakuacji;
- spełnienia norm przeciwpożarowych;
- zagwarantowania profesjonalnej opieki medycznej, obecności karetki pogotowia;
- zatrudnienia firmy ochroniarskiej;
- zapewnienia toalet uczestnikom imprezy;
- opracowania regulaminu imprezy.
Jak poznać podstawy prawne dotyczące organizacji imprez masowych?
Obowiązujące prawo w przypadku uchybień przewiduje kary dla organizatora imprezy masowej. Jego nieznajomość nie zwalnia z przestrzegania poszczególnych zapisów, dlatego każdy pracownik branży eventowej powinien zostać zaznajomiony z wymogami formalnymi. Zainteresowane osoby mogą odbyć szkolenie z zakresu organizacji imprez masowych i ich bezpieczeństwa. Ważne, aby było one prowadzone przez osobę, która nie tylko posiada stosowną i aktualną wiedzę, ale też może pochwalić się doświadczeniem w branży eventowej. To umożliwi uczestnikom szkolenia zdobycie praktycznych umiejętności oraz stosownego certyfikatu.
Szkolenia z zakresu organizacji i bezpieczeństwa imprez masowych znajdziesz na: https://emtg.pl/