Jak opiekować się seniorem

Średnia długość życia w Polsce wydłuża się, jednak wciąż pozostaje pytanie o jego jakość. W podeszłym wieku najczęściej potrzebna jest opieka bliskiej osoby, która nie ogranicza się wyłącznie do podania posiłku bądź zrobienia zakupów. O czym należy pamiętać, opiekując się seniorem?

Dobry plan dnia 

Bez względu na to, czy opiekujemy się osobą starszą przez całą dobę, czy też jedynie w wybranych godzinach, musimy zwrócić uwagę na właściwy rozkład dnia. Chodzi przede wszystkim o to, aby zaplanować poszczególne czynności i przestrzegać na przykład pór podawania posiłków. Regularność w życiu seniora jest niezwykle istotna i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy o podawaniu leków – niektóre preparaty należy przyjmować o ściśle określonych porach lub przed czy po posiłku. Jednocześnie ważną kwestią są czynności pielęgnacyjne – możemy ustalić procedurę ich wykonywania i umieścić w planie o poranku bądź wieczorem. Raz w tygodniu zaplanujmy większe zakupy. W naszym koszyku powinny znaleźć się zarówno produkty spożywcze, jak i higieniczne. Na co dzień natomiast nie zapomnijmy o spacerach, o ile oczywiście stan zdrowia seniora pozwala na ich odbywanie. 

Cierpliwość i delikatność

W opiece nad seniorem niezwykle istotne jest odpowiednie podejście. Należy być przede wszystkim cierpliwym i delikatnym, nie można natomiast okazywać negatywnych odczuć. Jedynie w niektórych przypadkach trzeba być stanowczym, na przykład gdy senior odmawia przyjmowania leków. Opiekunów powinna charakteryzować empatia, dzięki której można szybko zareagować w trudnych sytuacjach. Senior nierzadko potrzebuje wsparcia nie tylko osoby bliskiej, ale również specjalisty. Potrzeby fizyczne to jedno, ale pojawia się dodatkowo problem załamania psychicznego czy nawet depresji. Opiekun powinien więc regularnie rozmawiać z seniorem, co pozwala zauważyć pierwsze, niepokojące objawy. Doświadczeni opiekunowie doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, że zachowanie cierpliwości w wielu przypadkach jest niezwykle trudne. Choć chcemy okazać seniorom całe serce, to jednak mamy też własne sprawy i problemy, dotyczące na przykład pracy zawodowej czy rodziny. Dlatego też bardzo istotna jest wymiana opiekunów – co jakiś czas warto poprosić o pomoc inną osobę bliską. Możemy również skorzystać z bezpłatnej pomocy pielęgniarskiej w ramach NFZ, choć nie wszystkim będzie ona przysługiwała.

Jak opiekować się seniorem, gdy brakuje czasu i możliwości?

Początkowo senior może potrzebować pomocy jedynie przy niektórych czynnościach, jednak wraz z upływem czasu zakres obowiązków opiekuna poszerza się. Nie każdy jest w stanie sprostać wielu zadaniom, zwłaszcza jeśli pracuje zawodowo bądź ma pod opieką także małe dzieci. Zazwyczaj próbujemy w jakiś sposób połączyć te role, jednak często prowadzi to do jeszcze większej frustracji i wypływu negatywnych emocji. W takich przypadkach warto przemyśleć umieszczenie seniora w odpowiednim domu opieki, który będzie stanowił odpowiedź na potrzeby jego i opiekunów. Dobrym wyborem będzie Klinika Seniora – miejsce, w którym każdy może się poczuć jak u siebie w domu. Seniorzy w domach opieki mają zapewnione różnego rodzaju świadczenia, pomoc, a także wsparcie ze strony pracowników. W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przeświadczenie, że to członkowie rodziny powinni zajmować się seniorem, jednak obecnie zaczynamy już odchodzić od takiego schematu myślenia. Warto się od niego uwolnić, mając na uwadze przede wszystkim dobro osoby starszej, a także swoje i swojej rodziny. 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.