Outplacement w Polsce – jak pracodawcy żegnają pracowników?

Likwidacja stanowiska, restrukturyzacja, nowa strategia prowadzenia działalności – to tylko niektóre przypadki, w których o rozstaniu z pracownikiem decyduje pracodawca. Pożegnanie z firmą nie musi przebiegać w trudnej atmosferze. Coraz większą popularnością cieszą się programy wsparcia zmiany zawodowej. Czym jest outplacement? Jak wdrożyć to rozwiązanie w swojej firmie? Podpowiadamy!

Czy programy wsparcia zmiany zawodowej są potrzebne?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. W niektórych branżach, takich jak IT, walka o talenty między przedsiębiorstwami bywa szczególnie zacięta. Dlatego firmy podejmują coraz więcej działań Employer Branding, których celem jest kreowanie wizerunku organizacji. Duże znaczenie ma nie tylko rekrutacja i onboarding, ale także sposób zakończenia współpracy. Choć outplacement nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce, to wśród pracodawców można zauważyć wzrost zainteresowania programami wsparcia zmiany zawodowej. Więcej informacji na jego temat znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/outplacement.

Dobrze przeprowadzony outplacement niesie korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i zwalnianego pracownika. Pracodawca może uniknąć pomówień i pretensji ze strony pracownika czy pozostałych członków zespołu. Z kolei pracownik, otrzymując szansę zdobycia nowych umiejętności, wciąż ma kontrolę nad swoją karierą zawodową. Dzięki wsparciu ze strony pracodawcy może szybciej znaleźć nową pracę zgodną z wykształceniem i doświadczeniem. Mimo zwolnienia zachowuje dobrą opinię o pracodawcy.

Choć w większości przypadków wprowadzenie programów outplacementowych wynika z dobrej woli pracodawcy, to w określonych sytuacjach możliwość staje się obowiązkiem. Ustawodawca nakazuje pracodawcy wdrożenie programu wsparcia zmiany zawodowej, gdy w ciągu trzech miesięcy dojdzie do zwolnienia minimum 50 osób.

Jak przeprowadzić outplacement w firmie?

Firma w trakcie restrukturyzacji lub transformacji jest najbardziej narażona na problemy wizerunkowe. Źródłem kryzysu mogą być nie tylko masowe zwolnienia, ale także zakończenie współpracy z osobą dotychczas zatrudnioną na stanowisku managerskim. Brak wsparcia zmiany zawodowej ze strony pracodawcy lub nieumiejętnie przeprowadzony outplacement może wywołać negatywne emocje – nie tylko u zwalnianego pracownika, ale także u jego współpracowników. Plotki i niejasne komunikaty ze strony zarządu mogą negatywnie wpłynąć na atmosferę w organizacji, obniżając efektywność pracowników. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na wsparcie z zewnątrz, korzystając z pomocy profesjonalnych agencji rekrutacyjnych. Dzięki temu mają pewność, że budowany przez lata wizerunek marki nie ucierpi.

Współpraca z firmą HR w zakresie outplacementu pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i roszczeń ze strony zwalnianych pracowników. Dobrze przeprowadzony program wsparcia zmiany zawodowej pozytywnie wpływa na nastroje wewnątrz organizacji. Pracownicy nie tracą zaufania do pracodawcy. Wiedzą, że w przypadku zmian w firmie nie zostaną pozostawieni sami sobie, lecz mogą liczyć na profesjonalną pomoc. W ofertach agencji rekrutacyjnych można znaleźć zarówno indywidualne programy wsparcia zmiany zawodowej, jak i programy grupowe.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.