Ponowne szkolenie na kurs prawa jazdy – kiedy należy je wykonać?

Raz zdobyte prawo jazdy nie jest nam dane na zawsze. Jako kierowcy musimy być niezwykle czujni i odpowiedzialni, ponieważ w niektórych sytuacjach kierowcy grozi odebranie dokumentu (a tym samym możliwości kierowania pojazdem). Nie oznacza to jednak, że nie można ponownie zdawać na prawo jazdy. Omówimy tę kwestię szerzej w naszym artykule.

Utrata prawa jazdy

Jest kilka sytuacji, w których kierowca może stracić prawo jazdy. Należą do nich:
• przekroczenie limitu prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę;
• prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (ponad 0.5 promila alkoholu we krwi);
• uzyskanie 24 punktów karnych w ciągu roku. 
Warto też pamiętać, że zatrzymanie prawa jazdy (na przykład podczas czynności, prowadzonych przez policję) nie musi skutkować odebraniem dokumentu. Prawo jazdy może zostać zwrócone pod wyjaśnieniu sprawy. Dokument może zostać odebrany na okres od kilku miesięcy do kilku lat, a w skrajnych przypadkach nawet dożywotnio. Po określonym czasie można jednak starać się o ponowne uzyskanie uprawnień. Warto odpowiednio się do tego przygotować (gsszkolenia.pl).

Kiedy należy ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy?

Jak wskazuje ustawa Prawo o ruchu drogowym – każda osoba, której odebrano prawo jazdy na okres minimum 1 roku, jest zobligowana do ponownego zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy. Nie jest wprawdzie konieczne ponowne przechodzenie całego szkolenia teoretycznego. Niemniej warto ponownie odbyć szkolenie od A do Z, aby mieć pewność, że na pewno zdamy egzamin. Jest to szczególnie istotne, kiedy egzamin zdawaliśmy po raz pierwszy kilka lub kilkanaście lat wcześniej. Przez ten czas niektóre kwestie mogły ulec zmianie. Czasami o powodzeniu decydują niuanse. 

Bez wątpienia warto natomiast przejść szkolenie praktyczne, podczas którego jako kierowca będziesz szlifował swoje umiejętności. Szansę na zdobycie prawa jazdy mogą przekreślić przyzwyczajenia i rutyna, które sprawdzały się na co dzień.Prawo jazdy nie jest tylko kawałkiem plastiku, lecz uprawnieniem, które – poza przywilejem prowadzenia pojazdu – nakłada na nas również odpowiedzialność za siebie i innych. Ponowne narażenie się organom państwowym na drodze może sprawić, że już nigdy nie będziesz mógł zasiąść za kółkiem. 
Pamiętaj też, że przed przystąpieniem do ponownego egzaminu musisz uzyskać tzw. profil kandydata na kierowcę, a także pozytywnie przejść badania psychotechniczne. Jeżeli prowadziłeś pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to starosta może również skierować cię na kurs reedukacyjny (dotyczący bezpieczeństwa ruchu). 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.