Transport samochodu na lawecie – jak zrobić to zgodnie z przepisami?

Transport samochodu na lawecie jest popularną usługą, z której kierowcy korzystają w awaryjnych sytuacjach, gdy pojazd odmawia posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Warto poznać zasady, których należy przestrzegać, aby działać zgodnie z przepisami.

Jaką lawetę warto wybrać?

Laweta musi mieć rozmiar przybliżony do tego, który posiada samochód wymagający transportu. Musi swobodnie się na niej zmieścić, nie może z niej wystawać. Zamawiając tę usługę, warto zwrócić uwagę na ładowność lawety i oferowany model holowania. Korzystając z profesjonalnych usług, jakie oferują drogowipomocnicy.pl można liczyć na kompleksowe podejście i bezpieczny transport samochodu do wskazanego miejsca.

Wybierając dobrej jakości, dopasowaną do potrzeb lawetę można mieć pewność, że do docelowego miejsca samochód zostanie dostarczony w bezpieczny sposób. Warto więc przyłożyć się do wyboru firmy, z której usług chcesz skorzystać.

Zasady ładowania samochodu na lawetę

Ze względu na kwestie bezpieczeństwa, bardzo ważne jest właściwe załadowanie i przymocowanie samochodu na lawecie. Każda laweta posiada wysięgnik, dzięki której cały proces wprowadzania pojazdu na platformę jest znacznie prostszy i szybszy. Musi być ona wyposażona w specjalne pasy bezpieczeństwa, którymi przymocowuje się samochód w kilku strategicznych miejscach. Należy przede wszystkim z pomocą pasów unieruchomić przynajmniej 3 koła w samochodzie, ale najlepsze efekty uzyska się blokując wszystkie.

Możesz zdecydować się na dwa rodzaje mocowania samochodu na lawecie. Pierwsza opcja to mocowanie dwupunktowe, które polega na mocowaniu samochodu na lawecie w dwóch miejscach. W przypadku mocowania trzypunktowego, samochód mocowany jest do lawety w trzech miejscach.

Niezależnie którą opcję wybierzesz, bardzo ważne jest, aby mocowanie odbywało się z użyciem sprawnych, wytrzymałych i będących w dobrym stanie pasów bezpieczeństwa. Nie mogą one nosić żadnych śladów zużycia, ponieważ może to skutkować poważnymi konsekwencjami. Żadnych z kwestii bezpieczeństwa w przypadku transportu samochodu na lawecie nie należy bagatelizować.

Transport samochodu na lawecie – przepisy

Masa całkowita lawety oraz transportowanego pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony. Istotne jest, aby masa przyczepy z obciążeniem nie była większa niż masa transportowanego pojazdu. Należy także pamiętać o ograniczeniach dotyczących prędkości. Poruszając się po drogach jednojezdniowych należy nie przekraczać 70 km/h. Na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach można rozwinąć prędkość do 80 km/h.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.