Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Nadużywanie alkoholu, środków odurzających (narkotyków, dopalaczy czy leków), a także niepohamowane pragnienie grania w gry hazardowe lub komputerowe niesie za sobą liczne konsekwencje. Uzależnienie wiąże się z problemami w sferze zdrowotnej, ekonomicznej oraz społecznej. Niekiedy prowadzi także do konfliktu z prawem. Walka z nałogiem to długi i pracochłonny proces. Warto skorzystać z pomocy, by w odpowiednich warunkach i ze wsparciem specjalistów wyjść z uzależnienia i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Pierwszy etap leczenia uzależnienia

Podjęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień musi być samodzielną decyzją, ponieważ tylko wtedy będzie skuteczne. Osoba borykająca się z nałogiem bardzo często ma problem z przyznaniem się do problemu – unika tematu albo go bagatelizuje. W takim przypadku pomocna może być szczera rozmowa z bliskim, zaufanym członkiem rodziny, partnerem lub przyjacielem. Warto poruszyć wtedy kwestie obaw i lęków, które spychają uzależnionego w objęcia nałogu i wspólnie poszukać rozwiązania. Niekiedy dobrą opcją będzie także wizyta u psychologa lub psychiatry.

Terapia uzależnień

Najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnienia jest terapia stacjonarna. Prywatne Centrum Medyczne Medjol (https://medjol.pl/) dzieli cały proces na etapy. Pierwszy polega na całkowitym odcięciu pacjenta od czynnika, wywołującego nałóg. Odwyk ma na celu odtrucie organizmu z niebezpiecznych substancji, a w przypadku uzależnienia od hazardu powstrzymania od kompulsywnego grania (https://medjol.pl/leczenie/uzaleznienia-od-hazardu). Detoks wspomagany jest odpowiednimi farmaceutykami, które łagodzą skutki zespołu abstynenckiego i wspomagają organizm. Wykwalifikowany personel medyczny dba o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Podczas walki z nałogiem osoba uzależniona uczestniczy także w zajęciach grupowych lub indywidualnych z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą. Spotkania mają na celu zmianę zachowań oraz postaw u pacjenta, wpieranie w utrzymaniu trzeźwości oraz przygotowanie go do powrotu do codziennego życia i naprawy relacji z bliskimi.

Terapia nawrotów

Terapia w ośrodku to nie jedyne wyzwanie, jakie musi podjąć osoba, chcąca wyjść z nałogu. Najtrudniejsze bowiem, jest utrzymanie trzeźwości po zakończeniu stacjonarnego leczenia alkoholizmu (https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu), narkomanii, lekomanii czy uzależnienia od hazardu lub gier komputerowych. W Centrum Medycznym Medjol Pacjenci mogą korzystać z weekendowych pobytów wzmacniających oraz umawiać się na spotkania ze specjalistami. Dla osób, którym nie udało się powstrzymać od powrotu do nałogu, dedykowana jest terapia nawrotów. Obejmuje ona detoks oraz pogłębioną analizę ponownego pojawienia się objawów choroby.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.