|

Dni Leszna 2022: Taste The Music, Viki Gabor, Golec uOrkiestra [ZAPROSZENIE]

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie będziemy mieli możliwość świętować Dni Leszna. Tradycyjnie rozpoczynamy koncertami na Stadionie im. Alfreda Smoczyka.

W piątek, 27 maja zagrają: wokalistka młodego pokolenia – Viki Gabor oraz zespół Golec uOrkiestra. Miał on wystąpić podczas Dni Leszna dwa lata temu. Wówczas organizatorom szyki pokrzyżowała pandemia. Koncerty gwiazd poprzedzi występ doskonale znanego nie tylko w Lesznie – Taste The Music.

Taste The Music – godz. 18:00

Leszczyńska wytwórnia płytowa założona przez Tomka Gnacińskiego (Tommy Gustav) oraz Wojtka Kucharskiego (Dj Loui) działająca od ponad 10 lat. Głównym celem i założeniem jest promowanie muzyki klubowej na terenie naszego kraju. Panowie są również odpowiedzialni za produkcję eventów pod nazwą “Taste The Music – We Are One”. Podczas pandemii mogliśmy obserwować ich działania na oficjalnym kanale Youtube: Taste The Music. To właśnie tam można śledzić ich program o nazwie “Kawa’ranna” czy chociażby relacje ze wcześniej wspomnianych eventów.

Viki Gabor – godz. 19:30

Pochodząca z bardzo muzykalnej rodziny, pierwszy raz na scenie wystąpiła w “The Voice Kids” i dotarła do finału, a jej pierwszy singiel “Time” ma na kanale YouTube już ponad 5 milionów wyświetleń. W 2019 roku wystąpiła w Sopocie na “Top of the Top Sopot Festiwal Young Choice Awards”, w październiku tego samego roku wygrała “Szansę na Sukces Eurowizja Junior”, następnie występowała w 6 miastach w Wielkiej Brytanii podczas trasy koncertowej “Bars and Melody”.

W listopadzie 2019 roku reprezentowała Polskę w Eurowizji Junior wygrywając ją. Jako jedyna wokalistka w historii tego konkursu dokonała niemożliwego i dzięki niej Polska zwyciężyła drugi raz z rzędu. Jej piosenka “Superhero” do dziś ma ponad 24 miliony wyświetleń w serwisie YouTube i nadal jest często grana w polskich stacjach radiowych.

Na początku 2020 roku Viki nagrała spektakularny duet z Kayah pod tytułem “Ramię w ramię” który okazał się mega hitem. W serwisie YouTube obejrzało go już ponad 52 miliony. We wrześniu 2020 roku wydała swój debiutancki album pod tytułem “Getaway (into my imaginations)”, który pokrył się złotem. W listopadzie 2020 roku Viki Gabor była ambasadorką Eurowizji Junior podczas której wykonała utwór “Move the World”, której autorem był Gromee.

Niespełna 15 – letnia Viki jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych polskich gwiazd młodego pokolenia. Ma na swoim koncie już pięć nominacji do Fryderyków i wiele wygranych plebiscytów. W czerwcu 2021 została ambasadorką akcji “Bezpieczne wakacje” pod patronatem pary Prezydenckiej. Wystąpiła na deskach Opery Leśnej podczas Polsat Super Hit Festiwal w koncercie “Najlepsi z najlepszych” oraz podczas koncertu z okazji 20-lecia TVN24. Latem 2021 można ją było zobaczyć i usłyszeć podczas “Letniej Trasy Dwójki”. Rok 2021 zakończyła występem podczas “Sylwestrowej Mocy Przebojów” w Telewizji Polsat.

Początek roku 2022 Viki rozpoczęła udziałem w kultowym programie “Twoja twarz brzmi znajomo” w Polsacie. Jesienią planuje wydanie drugiej płyty. Aktualnie promuje swój najnowszy singiel “Napad na Serce”.

Golec uOrkiestra – 21:00

Solidna porcja soczystego góralskiego folku, szczypta popu, odrobina rock & rolla i okruch jazzu. Z tych muzycznych komponentów Golec uOrkiestra stworzyła niezwykle oryginalny przepis na muzyczny sukces. Twórcy tego artystycznego projektu to urodzeni pod dobrą nutą bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golcowie. Górale z Milówki w Beskidzie Żywieckim, absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zadebiutowali w 1999 roku płytą Golec uOrkiestra 1. Umieszczone na niej utwory, takie jak „Lornetka”, czy „Crazy is my life”, do dziś nuci cała Polska. Na kolejnym krążku grupy Golec uOrkiestra 2, wydanym w 2000 roku, znalazł się przebój “Ściernisko”, jedna z ulubionych piosenek byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, żartobliwe “Słodycze” oraz dedykowany Adamowi Małyszowi utwór “Zwycięstwo”. Dwa lata później na rynku muzycznym ukazał się album Golec uOrkiestra 3, z którego pochodzą pełne góralskiej dynamiki “Pędzą konie” oraz ironiczne “Kto się ceni”. Choć zespół jest wierny swoim muzycznym korzeniom, nie obawia się artystycznych eksperymentów, czego przykładem jest współpraca z Gromeem i Bedoesem. Efektem tej kooperacji jest wydany w 2019 roku utwór “Górą Ty”, który natychmiast podbił muzyczne listy przebojów i stał się niekwestionowanym hitem. Dowodem odwagi i otwartości na nowe formy muzyczne jest także projekt Symphoethnic, w którym zespół Golec uOrkiestra połączył siły z wybitnymi wokalistami (Piotr Cugowski, Kuba Badach, Andrzej Lampert, Krzysztof Trebunia – Tutka), z orkiestrą symfoniczną Silesian Art Collective, Orkiestrą Ludową oraz najwybitniejszymi wirtuozami gry na instrumentach etnicznych. Koncert składa się ze znanych przebojów Golec uOrkiestry w nowych aranżacjach oraz kilku premierowych utworów. Połączenie brzmień symfonicznych z muzyką etniczną okazało się znakomitym pomysłem, bo projekt został fantastycznie przyjęty i wysoko oceniony przez publiczność.

Zespół nagrał dotąd 11 albumów i płyt koncertowych, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. Popularność i sympatia publiczności zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Golec uOrkiestra otrzymała m.in. dwa “Fryderyki”, “Superjedynkę” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, dwie statuetki “Wiktora”, “Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż płyt oraz nagrodę TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Genius Loci – Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w kraju i za granicą.

Bracia Paweł i Łukasz Golcowie z ogromną pasją i zaangażowaniem poświęcają się nie tylko koncertowaniu i tworzeniu nowych utworów, ale także działalności społecznej. W 2003 roku założyli Fundację zajmującą się min. kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej.

BILETY na piątkowe koncerty w cenie 15 zł do nabycia w kasie MOK przy ul. Bolesława Chrobrego 4 i na www.kupbilecik.pl.

Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.