Zepsuł się laptop, co dalej?

Laptop nie chce się uruchomić? mimo prób włączenia go ciągle pojawia się czarny ekran? Kilka głębokich wdechów i spokój nas ratuje, gdyż wcale tego typu awaria nie musi oznaczać konieczności zakupu nowego sprzętu. Mimo, że możliwości samodzielnej naprawy laptopa są bardzo ograniczone i nie powinniśmy podejmować się ich na własną rękę, w dalszej części naszego tekstu zastanowimy się nad tym, czy w domowym zaciszu uda się uruchomić ponownie laptop. Oto kilka najczęstszych możliwości pojawienia się popularnych problemów i sposoby ich samodzielnego rozwiązania.

Co zrobić, kiedy ekran w laptopie nie działa?

Bardzo wiele osób tak naprawdę nie ma pojęcia, czy udało się uruchomić komputer, czy też po prostu zepsuł się ekran. na początek, kiedy doszło do takiej awarii, warto się uspokoić i nasłuchiwać odgłosów laptopa to jego włączeniu. Jeżeli usłyszymy rozpoznawalny dźwięk uruchamiania systemu, w naszej obudowie będą migały, klawiatura jest podświetlona a wentylatory będą szumieć, możemy zatem podejrzewać, że problem z naszym laptopem dotyczy wyłącznie jego ekranu. Wtedy też warto podłączyć nasze urządzenie do dodatkowego monitora. Sprawdzi się tutaj również projektor lub nawet odpowiedni telewizor. Jeżeli na podłączonym ekranie zobaczymy normalną zawartość naszego pulpitu lub ekranu logowania, możemy popracować nad rozwiązaniem tego problemu za pośrednictwem monitora zewnętrznego i na tym etapie warto spróbować przeinstalować sterowniki karty graficznej. Jednak powinniśmy wiedzieć o tym, że bardzo często czarny ekran w naszym laptopie świadczy po prostu o uszkodzeniu taśmy lub matrycy i wtedy to jedynym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego serwisu, który poradzi sobie z tym problemem. Z pewnością nie warto próbować zdejmować obudowy laptopa w domowym zaciszu, gdyż możemy całkowicie go uszkodzić i pogłębić istniejący problem.

Jakie awarie uniemożliwiają włączenia laptopa?

Jeżeli laptop nie działa jest to sprawa mocno frustrująca, gdyż zazwyczaj uniemożliwia nam to pracę lub jakąkolwiek formę rozrywki. Z laptopa często korzystamy w różnych miejscach i przenosimy go wraz z zasilaczem. Jeżeli bateria się wyczerpuje, postanawiamy go podłączyć do zasilacza. Problem pojawia się wtedy, kiedy licząc na to, że przedłużymy sobie pracę, laptop nagle przestaje działać. Wtedy śmiało możemy podejrzewać, że zasilacz nie pracuje tak jak powinien i mogło dojść do jego uszkodzenia. Najlepszym sposobem będzie podłączenie go do źródła zasilania i zaobserwowanie czy dioda LED, która się na nim znajduje świeci prawidłowo. Jeżeli jest to biała lub zielona barwa, zasilacz działa w porządku. W przypadku koloru czerwonego możemy spodziewać się awarii podobnie wtedy, kiedy nie świeci się w ogóle. Może również zdarzyć się tak, że zasilacz nie posiada diody oraz widocznego uszkodzenia takiego na przykład jak przerwania kabla. Wówczas jedyną opcją na sprawdzenie tego, czy on działa, jest użycie multituneru i dokonanie pomiaru. W przypadku, kiedy nie posiadamy tego urządzenia w domu, warto udać się do profesjonalnego serwisu i tam zdecydować się na solidną naprawę.

Dlaczego nie warto naprawiać laptopa na własną rękę?

Niekiedy wydaje nam się, że naprawa laptopa to nic trudnego. zachęcenie różnego rodzaju filmikami instruktażowym i dostępnymi w internecie, często popełniamy flagowy błąd i podejmujemy się samodzielnych napraw w przypadku uszkodzenia naszego komputera. Musimy jednak wiedzieć, że nie jest to zadanie łatwe i tym samym nieprawidłowe prowadzone działania związane z naprawą naszego komputera mogą skutkować pogorszeniem jego sytuacji. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i zaplecza technicznego nie warto decydować się na podejmowanie kroków związanych z naprawą komputera. Najlepszym zadaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców i wybór odpowiedniego serwisu dla naszego sprzętu. Wtedy też będziemy mieli pewność, że wszystkie działania, które zostaną podjęte są słuszne. Co więcej – decydując się na współpracę z solidnym zespołem fachowców będziemy mieli pewność, że dokonane przez nich pracę osiągnął zamierzony rezultat. Dlatego też wybierając serwis dla naszego uszkodzonego laptopa warto zwrócić uwagę, czy jest to punkt profesjonalny i na świadczone usługi udziela gwarancji.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.