Wyjazd do Niemiec – co powinna przygotować przyszła opiekunka?

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych to sprawdzony sposób, by podreperować domowy budżet, nabyć cenne doświadczenie i poznać nową kulturę. Osoby, które zdecydowały się na wyjazd w tym charakterze, z reguły są bardzo zadowolone z panujących na miejscu warunków, a także z możliwości, jakie uzyskały. To jednak pierwszy wyjazd może wiązać się z dużym stresem i stąd też kładziemy duży nacisk na dobre przygotowanie do zlecenia. O czym pamiętać, wyjeżdżając jako opiekunka do seniora?

Praca opiekunka Niemcy – gdzie szukać zatrudnienia?

Poszukiwania pracy za granicą to niewątpliwie trudne wyzwanie. Przyszłe opiekunki często zastanawiają się, gdzie szukać zatrudnienia i czym kierować się przy wyborze oferty. Rynek jest bardzo specyficzny, tym samym oferty pracy w Niemczech znajdziecie niemal na każdym kroku. Czy to dobrze, czy źle? Oceńcie sami. Otóż wcale nie tak trudno natknąć się na fałszywe oferty, które w ostateczności wiążą się z koniecznością podjęcia zatrudnienia na czarno. Szukając pracy jako opiekunka osób starszych, korzystajcie wyłącznie z zaufanych źródeł. Pośrednicząca agencja pracy – wcześniej zarejestrowana w KRS, a także działająca legalnie na podstawie wydanego certyfikatu, to najlepszy wybór. Dlaczego? Pośrednik wspomoże was w poszukiwaniu pracy, zorganizuje wyjazd krok po kroku i zapewni wsparcie w trakcie całego kontraktu. Warto też mieć na uwadze kwestię formalności. Legalnie działająca na rynku agencja zatrudnienia wskaże wam wszelkie niezbędne dokumenty, bez których wyjazd nie będzie możliwy, a także umożliwi pomyślne przejście przez procedurę. Tuż po podpisaniu umowy na pierwszy kontrakt za granicą nie pozostanie nic innego, jak skompletować dokumentację i spakować walizki. Czego nie może zabraknąć i jak prawidłowo przygotować się do wyjazdu?

Praca opiekunki w Niemczech – niezbędne dokumenty

Umowa z pośredniczącą agencją zatrudnienia podpisana i co dalej? Wyjazd nastąpi na podstawie wcześniej uzgodnionego planu. To jednak warto przygotować się do nowego wyzwania i zebrać niezbędne dokumenty, które ułatwią wam start już na miejscu. Absolutną koniecznością jest dowód osobisty lub paszport, podpisana z agencją umowa i wydrukowany bilet na środek transportu. Jeżeli posiadacie prawo jazdy, o nim także nie zapomnijcie. Praca z seniorem to trudne zadanie, tym samym niekiedy konieczna może okazać się umiejętność prowadzenia pojazdu, zwłaszcza w przypadku seniorów przewlekle chorych. Więcej na laxocare.pl.

Aby uniknąć przykrej niespodzianki na miejscu, pamiętajcie, by wcześniej skserować oryginalne wersje dokumentów w celu zabezpieczenia się przed zgubieniem ich bądź kradzieżą. Warto byłoby także pomyśleć o stworzeniu listy numerów alarmowych obowiązujących na terenie Niemiec, a także adresu pracodawcy czy placówki ochrony zdrowia. Praca w Niemczech – choć niesie ze sobą wiele korzyści, może początkowo przysporzyć pewne trudności w aklimatyzacji w nowym otoczeniu.

Walizka opiekunki osób starszych – co spakować?

Walizka opiekunki osób starszych powinna zawierać wyłącznie niezbędne rzeczy i akcesoria, która pozwolą wam wykonywać codzienne obowiązki w pełni profesjonalnie, a także zadbać o własne samopoczucie. Powinny zatem znaleźć się w niej:

  • wygodne buty, najlepiej dwie pary,
  • ubrania dopasowane do charakteru pracy, które nie krępują ruchów; 
  • strój formalny na wyjątkową okazję,
  • podręczna apteczka pierwszej pomocy,
  • kosmetyczka wyposażona w produkty do higieny i pielęgnacji,
  • słownik bądź rozmówki polsko-niemieckie,
  • książka i krzyżówki,
  • laptop z ładowarką.

Oczywiście w zależności od waszych preferencji w walizce znajdą się inne przedmioty. Nie każdy jest w końcu wielbicielem czytania książek czy oglądania seriali. Niemniej jednak warto pomyśleć o tzw. umilaczach czasu. Praca opiekunki w Niemczech jest naprawdę wymagająca i tak ważna jest dbałość o własne samopoczucie psychiczne. Brak dbałości o nie może prędzej czy później doprowadzić do zespołu wypalenia opiekunki, a przecież nie o to chodzi!

Similar Posts

One Comment

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.