Jak wybrać telewizor? 5 ważnych wskazówek

Z wyborem telewizora może wiązać się wiele problemów. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę między innymi na możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, dostępność funkcji smart TV oraz jakość obrazu. 

Na rynku działa wielu producentów. Najlepsze telewizory w powszechnej opinii oferują takie marki jak Philips, Samsung czy  Panasonic, ale dobre urządzenia znajdziemy też w ofercie mniej znanych marek. Zamiast logo producenta na telewizorze, przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze cechy wpływające na jakość obrazu i dźwięku oraz funkcjonalność – np. HDR, czyli technologię gwarantującą żywe, głębsze kolory.  

Dolby Vision i HDR. Funkcje gwarantujące szczegółowy obraz i szeroką paletę barw

Klienci, którzy chcieliby mieć telewizor wyświetlający realistyczny obraz w rozdzielczości zbliżonej do tej znanej z sali kinowej, powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie technologie – Dolby Vision oraz HDR. Znajdziemy je w modelach wielu marek. takich jak Samsung czy Sony. Zapewniają one bardzo dobry kontrast oraz żywe kolory i głębszą czerń, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w systemach kina domowego.

Dla jak najlepszych wrażeń z oglądania filmów znaczenie ma nie tylko wyraźniejszy kontrast. Równie ważny jest też dźwięk. Jego najlepszą jakość zapewni połączenie odpowiednio dobranego zestawu głośników przewodem wyposażonym w złącze optyczne. 

Smart TV – korzystaj z serwisów streamingowych i połącz telewizor z innymi urządzeniami

Nowoczesny dobry telewizor powinien oferować również funkcję smart TV. Znajdziemy ją nie tylko w modelach renomowanych marek, takich jak Samsung, ale też w tańszych urządzeniach mniej znanych producentów. Pozwala ona na oglądanie nie tylko telewizji kablowej, ale też platform streamingowych, takich jak Netflix, Google TV (dawniej Android TV) czy HBO GO. Dzięki temu w łatwy sposób można zmienić telewizory w centra rozrywki z prawdziwego zdarzenia. 

W nowoczesnych telewizorach coraz częściej stosuje się też sztuczną inteligencję. Oprogramowanie tego typu pozwala na wdrożenie takich funkcji jak rozpoznawanie mowy i sterowanie pracą urządzenia za pomocą komunikatów głosowych. Sztuczna inteligencja umożliwia ponadto wyświetlanie obrazu najwyższej jakości – między innymi przez analizę warunków oświetleniowych lub rozpoznawanie ścieżki dźwiękowej filmu i dopasowanie do niej trybu odtwarzania, co przekłada się np. na wyraźniejsze dialogi. 

Nie tylko rozdzielczość telewizora. Co jeszcze wpływa na jakość obrazu? Co należy wiedzieć, planując wybór telewizora? 

Wybierając telewizor zapewniający doskonałą jakością obrazu, uwagę zwracamy przede wszystkim na rozdzielczość. Tymczasem na to, jak będą prezentowały się filmy i inne multimedia, wpływa wiele różnych czynników. Jedną z najważniejszych jest z całą pewnością rodzaj matrycy. Dziś najczęściej spotykany jest wyświetlacz LED. Ze względu na bardzo dobre właściwości, dużą popularnością cieszy się technologia OLED. Niektórzy producenci oferują ponadto własne rozwiązania – tak jest w przypadku marki Samsung, która opracowała technologię Samsung QLED (w tym jej najbardziej zaawansowaną wersję – Dual LED).

Na jakość obrazu wpływ mają też inne parametry – np. częstotliwość odświeżania. Im niższa ona będzie, tym płynniejsze będzie odtwarzanie filmów, co przełoży się na większą przyjemność oglądania. Uwagę warto też zwrócić na input lag, określający czas upływający między wysłaniem sygnału, a wyświetleniem obrazu. On również powinien być jak najniższy. 

Idealny telewizor – w rozdzielczości Full HD czy 4K? Który będzie najlepszy do oglądania filmów seriali?

Mimo że rozdzielczość nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym, jaką jakość obrazu zapewni dany telewizor, nie sposób nie zwrócić na nią uwagi. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim telewizory oferujące rozdzielczość Full HD, Ultra HD oraz 4K. Pierwszy standard, znany też jako 1080 p, opiera się na wyświetlaczach 1920×1080 pikseli. W drugim przypadku wyświetlacz ma 3840×2160 pikseli. Najlepszą jakość zapewniają natomiast modele z rozdzielczością 4096×3112, 4096×2160 lub 4096×1714 pikseli. W porównaniu do starego standardu HD, jest ich zatem około 9-krotnie więcej. 

Jak znaleźć najlepsze telewizory? Problemy związane z zakupem telewizora rozwiąże ranking telewizorów

Kiedy już dobierzecie wszystkie parametry kluczowe dla komfortowego korzystania z telewizora, pozostaje kwestia wyboru modelu spełniającego wasze oczekiwania. Jaki będzie najlepszy telewizor? Który telewizor Sony, Panasonic bądź Philips ma wszystkie potrzebne wam funkcje? Czy tani telewizor mniej znanego producenta zapewni wam wysoką jakość obrazu, porównywalną do tej obecnej telewizorach OLED największych marek?

Odpowiedź na wszystkie te pytania nie jest łatwa i wymaga dobrego rozeznania się na rynku. Zamiast jednak wertować strony różnych sklepów oraz szukać recenzji poszczególnych modeli, możecie skorzystać z narzędzi takich jak ranking telewizorów. Dzięki nim łatwo i szybko dowiecie się, jakie telewizory dostępne są w danej półce cenowej oraz jakie parametry i funkcje oferują.  

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.