Domowe archiwum – jak utrzymać porządek w dokumentach?

Dorosłość kojarzy się z odpowiedzialnością i upragnioną samodzielnością. Niestety definiują ją także bardziej przyziemne kwestie, jak rachunki i dokumenty.  Warto zadbać, aby były odpowiednio uporządkowane. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą utrzymać porządek w domowym archiwum. Jakie produkty warto mieć pod ręką?

Zaczynamy porządkowanie

Zgromadzone dokumenty należy posegregować. Tylko od Ciebie zależy, jakie kryteria podziału przyjmiesz. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zasugeruj się przedstawionym poniżej podziałem na: dokumenty osobiste, zdrowie, nieruchomości, praca, edukacja, finanse i ubezpieczenia, zakupy. Dzięki temu bez problemu odnajdziesz potrzebne recepty, zalecenia czy umowy. Im liczniejsza jest Twoja rodzina, tym więcej dokumentów będzie obejmować każda kategoria, dlatego zdecyduj się na zakup kolorowych segregatorów (https://www.biurowi.pl/pl/c/segregatory/60/4). Ułatwi to proces szukania, gdy będziesz zmuszony prosić inną osobę o odnalezienie potrzebnego dokumentu. Kolejnym krokiem będzie standaryzacja – każda teczka lub segregator powinny być opisane w ustandaryzowany sposób. W opisie zawrzyj nazwę kategorii oraz rodzaje dokumentów, które zawiera.  

Akcesoria przydatne podczas porządkowania dokumentów

Wszystkie akcesoria, które ułatwią Ci organizację dokumentów, znajdziesz tutaj: pod https://www.biurowi.pl/. Niezbędne będą koszulki do estetycznego przechowywania wszelkich umów oraz foliopisy, którymi je podpiszesz. W Twoim domowym archiwum nie powinno zabraknąć tak podstawowych produktów, jak spinacze, zszywacz i dziurkacz. Wszystkie potrzebne komponenty możesz zamówić z dostawą do domu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na wizytach w sklepach papierniczych.

Jakie dokumenty należy przechowywać?

Dokumentami, których nie należy wyrzucać są: akty urodzenia, ślubu, rozwodu i własności domu, paszporty, polisy, umowy zarówno te związane z podjęciem stosunku pracy, jak i dotyczące kredytu czy nabycia nieruchomości, dokumenty podatkowe, a także różnego rodzaju certyfikaty, dyplomy czy świadectwa. Jeżeli skrupulatnie prowadzisz domowy budżet to swoje miejsce powinny znaleźć również paragony. W tym celu warto założyć osobną teczkę, dzięki czemu zachowasz porządek.   

Porządkuj na bieżąco!

Pamiętaj, że efektywna organizacja dokumentów wymaga, abyś swoje archiwum prowadził na bieżąco. Jeśli w Twoim domu pojawia się nowa umowa z operatorem, nie porzucaj jej gdziekolwiek. Taki dokument warto od razu umieścić w segregatorze właściwej kategorii. Nie pozwól, aby w Twoim archiwum, nad którym tyle pracowałeś, ponownie zapanował chaos. Zaopatrz się w wysokiej jakości artykuły biurowe i uporządkuj swoje domowe biuro.  

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.