Szkolenia u wielkopolskich terytorialsów

Pracowity czas mają za sobą żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki”. Minione dni spędzili na doskonaleniu elementów z zakresu taktyki, rozpoznania czy działań żołnierzy w patrolu.

Szkolenia prowadziły dwa bataliony – 124 blp w Śremie oraz 151 blp w Skwierzynie. Śremscy żołnierze rozpoczęli rotację od treningu strzeleckiego. Instruktorzy przygotowali dla swoich żołnierzy również zajęcia z topografii oraz rozpoznania.

Kolejne zadania terytorialsi realizowali wraz z żołnierzami 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych ze Śremu. Była to ochrona infrastruktury krytycznej. Scenariusz zakładał identyfikację, a następnie ochronę obiektów infrastruktury krytycznej, takich jak ujęcia wody, newralgiczne węzły komunikacyjne, czy mosty. Znajomość swojego SRO oraz tego typu obiektów, jest dla żołnierzy WOT kluczowa w przypadku działań zarówno kryzysowych, jak i militarnych.

Rotację prowadzili również skwierzyńscy terytorialsi. Żołnierze rozpoczęli zajęcia o godzinie 6:00 i w pierwszej kolejności odbyli szkolenie z musztry a następnie z taktyki. Dowódcy i instruktorzy wzbogacili ćwiczenia o elementy SERE. Szkolący się żołnierze musieli przygotować m.in. palenisko czy miejsce do bytowania. Harmonogram zajęć uwzględnił także pracę na posterunku obserwacyjnym, sporządzenie szkiców obserwacji czy złożenie meldunku SALUTE. Szkolenie w stałym rejonie odpowiedzialności to także okazja, żeby doskonalić umiejętności strzeleckie czy ewakuacji rannego z pola walki i udzielenie pomocy medycznej.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.