Lęk przed wojną – jak poradzić sobie z niepokojem?

Sytuacja na świecie ma prawo przytłaczać i przerażać każdego. Sposoby na radzenie sobie z nim są przeróżne. Jedni pomagają, gdyż daje im to poczucie sprawczości. Inni ograniczają swój czas spędzony w social mediach czy przed telewizorem. Jeszcze inni uciekają do świata książek czy gier. Skąd bierze się niepokój i strach przed sytuacją za granicą, kiedy skorzystać z pomocy specjalisty i jak sobie radzić z lękiem?

Skąd się bierze lęk?

Lęk jest reakcją na sytuację, którą wywołują silne emocje związane z poczuciem zagrożenia. Może objawiać się mocniejszym biciem serca, napięciem mięśniowym, cechuje się również przyspieszonym oddechem. Można odczuwać lęk jako pobudzenie do analizy rzeczywistości i jednocześnie mobilizację do podjęcia działania. Nagłe wydarzenia powodują utratę samokontroli i poczucie, że nie można jej odzyskać. Jednym z nich jest właśnie wojna. Wówczas poczucie lęku i braku sprawczości może być osaczające i popycha człowieka do różnego rodzaju działań, które niekoniecznie są dla nas dobre.

Co zrobić kiedy odczujesz silny lęk?

Warto spróbować oswoić się z lękiem. Dzięki temu można skupić się na działaniu i realnej ocenie zdarzeń. Dzięki temu nie będziesz działać pochopnie. Nie musisz robić zapasów lub kupować różnego rodzaju dóbr. Jeżeli postąpią tak tysiące innych ludzi, zabraknie niezbędnych towarów, a to wywoła niepokój u osób, które dotychczas go nie odczuwały. Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie z emocjami, możesz umówić się na wizytę do specjalisty na przykład w Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/). Psycholog Cię wysłucha, okaże niezbędne wsparcie i podpowie jak radzić sobie z lękiem. Dzięki konsultacji dowiesz się jak zadbać o siebie, kontrolować źródła, z których czerpiesz informacje, a także analizować sytuację. Wizyta u psychologa, szczególnie ta pierwsza może powodować skrępowanie lub wstyd. W takiej sytuacji możesz skorzystać z konsultacji online (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/). Wizyta z domowego zacisza z pewnością będzie bardziej komfortowa i pomoże się otworzyć.

Jeżeli nie czujesz się na siłach – ogranicz oglądanie lub czytanie serwisów informacyjnych. Warto dokładnie sprawdzać źródła. W sieci pojawia się mnóstwo różnego rodzaju fałszywych wiadomości, które mają powodować lęk, strach i dezinformację. Jeżeli chcesz pomagać – pomagaj. Możesz robić to na wiele sposobów – wpłacając pieniądze, działając jako wolontariusz, czy zbierając potrzebne rzeczy na rzecz uchodźców. Nie dopuszczaj do siebie myśli, że robisz za mało lub, że inni robią więcej. Wszelkie działania wykonuj świadomie i szukaj balansu między zaangażowaniem w działania a wypełnieniem własnych obowiązków.  

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.