Jak profesjonalnie współdzielić Internet mobilny?

Przy dzisiejszej dostępności sieci komórkowych, połączenie z Internetem możemy uzyskać niemal z każdego miejsca. Aby korzystać z sieci wspólnie, wystarczy włączyć w swoim telefonie udostępnianie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy za pośrednictwem usług mobilnych musimy zorganizować dostęp do globalnej sieci dla kilku osób w całym domu, czy dla małej firmy? W tym celu przyda się router mobilny na kartę SIM.

Najlepsze modele routerów 4G (LTE) posiadają wbudowane szybkie modemy kategorii 6 (FDD), które dzięki możliwości agregacji pasm umożliwiają dostęp do Internetu z prędkością do 300 Mbit/s. Dostępne są już także urządzenia kompatybilne z sieciami 5G, które docelowo mają pozwolić na uzyskanie nawet 10 Gbit/s.

Zaawansowane routery LTE/5G https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery_Router-na-Karte-SIM-221.html – nie licząc interfejsu mobilnego Internetu – nie muszą koniecznie różnić się od modeli przeznaczonych dla dostępów DSL, światłowodowych czy kablowych uboższą paletą funkcjonalności.

Na przykład wbudowany modem sieci komórkowej nie musi oznaczać, że urządzenie nie będzie potrafiło połączyć się z Internetem w inny sposób, poprzez ADSL, czy zewnętrzny modem ethernetowy. Posiadanie dwóch szybkich łączy daje szereg nowych możliwości. Jedno z nich, np. LTE/5G może służyć jako łącze zapasowe, na wypadek awarii dostępu stacjonarnego. Najbardziej zaawansowane routery potrafią dodatkowo realizować funkcję load balancingu, rozkładając ruch sieciowy na oba łącza, aby optymalnie wykorzystać dostępną przepustowość.

Od współczesnych routerów https://fritzbox.com.pl/ należy wymagać obsługi szybkiego Wi-Fi, aby szybki Internet równie sprawnie, jak do routera, docierał do terminali. Zdecydowanym standardem będzie tu Wi-Fi 5 (802.11ac), które osiąga prędkości rzędu 1700 Mbit/s, a więc z nawiązką zapewnia wykorzystanie pełnej prędkości łącza internetowego. Najnowsze modele mogą poszczycić się obsługą technologii Wi-Fi 6 (802.11ax), która przynosi prędkość przesyłu danych rzędu 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz i 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz.

Stacjonarne routery na kartę SIM miewają także wbudowane switche ethernetowe, umożliwiające podłączenie komputerów, drukarek i serwerów plików za pomocą tradycyjnego kabla sieciowego.

Wyposażenie routera w szybkie gniazdo USB 3.0 umożliwia natomiast podłączanie do niego dysków przenośnych w celu realizacji funkcji sieciowego magazynu danych, z którego korzystać mogą wszyscy użytkownicy lokalnej sieci domowej czy firmowej.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.