Rok 2022 został Rokiem Józefa Wybickiego

W 2022 roku mija 200 lat od śmierci Józefa Wybickiego, 275 lat od jego urodzin i 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Na terenie całego regionu liczne stowarzyszenia i instytucje włączyły się we współorganizację obchodów Roku Józefa Wybickiego. Jednym z efektów tych przedsięwzięć jest prezentowane powyżej logo powstałe z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego oraz Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego. Autorem logotypu jest Maciej Krobski (KROBSKI studio).

Do działań na rzecz Józefa Wybickiego włączyła się również Gmina Śrem. W dniu 16 grudnia 2021 r Rada Miejska w Śremie podkreślając znaczenie działalności Józefa Wybickiego na rzecz Polski i regionu śremskiego podjęła stanowisko nr 3/XXXII/2021 w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Radni zadeklarowali pamięć o Józefie Wybickim, szczególnie w 2022 roku – Roku Józefa Wybickiego.  
Józef Rufin Wybicki urodził się 29 września 1747 roku w Będominie na Kaszubach, w rodzinie średniozamożnej szlachty pomorskiej. Karierę polityczną rozpoczął od udziału w elekcji królewskiej  Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku.

Do historii przeszła jego protestacja zgłoszona w trakcie sejmu repninowskiego w 1768 roku, która przez współczesnych uznawana jest za jedno z pierwszych działań Konfederacji Barskiej, do której Wybicki dołączył.

Na krótko wycofał się z polityki osiadając w Manieczkach, które zakupił wraz z m.in. wsią Psarskie w 1781 r. W tej pierwszej miejscowości mieszkał, tworzył utwory literackie oraz założył rodzinę. Wkrótce powrócił do polityki będąc m.in. przedstawicielem miast na sejmie w 1791 r. W związku z tym w dniu 6 sierpnia 1791 r. przyjął prawo miejskie w Śremie.

Po interwencji rosyjskiej i zwycięstwie targowiczan wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Po upadku insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie dzięki jego staraniom udało się uzyskać zgodę na utworzenie wojska polskiego u boku Francji.

W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego. W tej namiastce wolnej Polski Wybicki został wojewodą i senatorem. Józef Wybicki zmarł 10 marca 1822 roku w Manieczkach.

Materiał dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Śremie.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.