Czym jest urban sketching?

Urban sketching to inaczej rysunek miejski. Polega na odwzorowywaniu architektury, klimatycznych uliczek oraz ciekawych detali, które zaobserwowało się tu i teraz. Zainspirowanie się danym miejscem i naszkicowanie od razu w notatniku kościoła, okolic restauracji czy fontanny w parku to właśnie kwintesencja ruchu urban sketching. Sprawdź, jak zacząć i w co zaopatrzyć się aby tworzyć sztukę w plenerze.

Zacznij przygodę z urban sketching

Aby rozpocząć przygodę z miejskim rysowaniem należy… wyjść z domu. Przejdź się ulicami swojego miasta, ale wykorzystaj czas podróży, by spojrzeć na otaczający Cię świat z innej perspektywy. Sztuką jest dostrzeżenie dynamicznej zmiany krajobrazu i próby udokumentowania ich. Inspiracją może być piękna, kolorowa kamienica, stare drzewo w parku albo filiżanka kawy w kawiarni. Możesz ująć na swoim rysunku uliczkę pełną kwiatów w doniczkach, samochód zaparkowany przy drodze albo fragment nadmorskiej miejscowości widoczny z popularnego punktu widokowego. Ciekawym zabiegiem jest ukazywanie danego miasta jak wyglądało kiedyś, a jak dziś. Wystarczy przyjść się do archiwum albo przejrzeć strony internetowego dotyczące aglomeracji, by znaleźć perełki w postaci zrujnowanego kościoła, który kiedyś był wizytówką miejscowości. Na początku Twoje rysunki mogą nie odzwierciedlać uroku obiektu. Dojście do perfekcji wymaga czasu i dużo ćwiczeń. Dobrym sposobem na naukę jest udział w kursie online (https://akademiarysunku.pl/oferta/rysunek-architektoniczny/), z którego możesz skorzystać gdziekolwiek tylko chcesz. To świetny sposób na praktykę umiejętności także dla przyszłych architektów.

Co będzie Ci potrzebne, aby tworzyć rysunki urban sketching?

Urban sketching to szybkie rysowanie miejskie, więc nie trzeba mieć przy sobie wielu przyborów. Zazwyczaj wystarczy sketchbook w twardej oprawie, wodoodporne cienkopisy do rysowania konturów oraz kredki albo akwarele do nadawania kolorów. Na kursie organizowanym przez Akademię Rysunku (https://akademiarysunku.pl/) wystarczy zaopatrzyć się w kartki A4 i A3 z bloku technicznego, ołówki różnej twardości i gumki, wodoodporny, czarny cienkopis, podstawowe kolory akwareli, czarny tusz oraz pędzle do malowania. Nauczyciele – artyści krok po kroku pokażą jak szkicować poszczególne elementy, wytłumaczą czym jest perspektywa i jak odzwierciedlać  martwą naturę. W ofercie znajdziesz także wiele innych kursów, między innymi kurs rysunku i malarstwa dla dorosłych (https://akademiarysunku.pl/oferta/rysunek-i-malarstwo-online-poziom-zaawansowany-dorosli/), a także kurs rysunku Manga czy postaci.

Urban sketching to ciekawy kierunek w sztuce, który sprawi, że łatwiej będzie Ci dostrzec piękno otoczenia. Inspiracją może być krajobraz miasta albo wsi. Szkicuj kamienice, kościoły, fontanny w parkach albo inne elementy architektury. Ćwicz swoje umiejętności samodzielnie albo zapisz się na kurs i ucz się od doświadczonych artystów.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.