Capchem rozpoczął przebudowę fabryki w Śremie.

Capchem rozpoczął przebudowę fabryki w Śremie. Zainwestuje 50 mln euro

W Śremie rusza jedna ze strategicznych inwestycji krajowej gospodarki. Dzięki fabryce elektrolitu Polska umocni pozycję jednego z najważniejszych europejskich ośrodków eksportu innowacyjnej technologii związanej z elektromobilnością. Skorzystają również mieszkańcy regionu Capchem szykuje dla nich miejsca pracy, włącza się też w działania dla lokalnej społeczności. W poniedziałek 18 października w zakładzie przy ul. Wiosennej uroczyście został wmurowany kamień węgielny.

Capchem zdecydował się zainwestować w Polsce, odpowiadając na zaproszenie polskiego rządu. Na lokalizację fabryki światowy lider branży elektromobilnej wybrał Śrem, korzystając z możliwości przebudowy byłych zakładów BASF potentata chemicznego, z którym firma od wielu lat współpracuje. Postawiliśmy na Śrem, ponieważ tu pojawiła się możliwość adaptacji istniejących budynków oraz właśnie tu dostrzegamy ogromny potencjał w ludziach z doświadczeniem w sektorze chemicznym – mówi Johnson Qin, prezes Capchemu.

Elektrolit do miliona elektrycznych samochodów

Capchem od ponad ćwierć wieku zajmuje się produkcją elektrolitu, czyli głównego komponentu baterii litowo-jonowych. Dziś to najpopularniejszy sposób zasilania samochodów elektrycznych, a także sprzętu elektronicznego takiego jak: smartfony, laptopy, słuchawki Bluetooth czy rozruszniki serca. Takie baterie są wydajniejsze, ekologiczne i przyjazne użytkownikom: mają dłuższą żywotność, są bardziej przyjazne dla środowiska i mają dużą gęstość energii. Ogromne korzyści dla planety przynosi również rosnący rynek aut elektrycznych i na tej branży przede wszystkim skoncentrowana będzie produkcja w Śremie. – Polski zakład zaprojektowano z wydajnością produkcyjną na poziomie 40 tys. ton elektrolitu rocznie, podczas gdy w pięciu naszych fabrykach w Chinach wytwarzamy w ciągu roku łącznie 170 tys. ton. W Śremie wyprodukujemy każdego roku ilość, która pozwoli zasilić baterie litowo-jonowe dla miliona elektrycznych samochodów
– podkreśla Johnson Qin.

Nowoczesna inwestycja, bezpieczna produkcja

W śremską fabrykę Capchem zainwestuje w sumie 50 mln euro. Na terenie przy ul. Wiosennej właśnie ruszyły prace adaptacyjne budynków produkcyjno-magazynowych przejętych po BASF. Przedtem firma kilka miesięcy poświęciła na gruntowne przygotowania do inwestycji. – Prowadzenie tak zaawansowanej technologicznie działalności wymaga wdrożenia najwyższych standardów. Ponieważ naszym bezwzględnym priorytetem jest bezpieczeństwo, od początku zadbaliśmy o nie na każdym etapie projektowania, a teraz wspólnie z ekspertami dbamy o bezpieczeństwo operacyjne w trakcie realizacji inwestycji – podkreśla Joanna Pawlicka, Project Site Manager z Capchem Poland.

Rozpoczęcie budowy poprzedzone było przygotowaniem kompleksowych raportów i ekspertyz, a inwestycja realizowana jest zgodnie z polskimi i europejskimi przepisami, a także wymaganiami środowiskowymi.Duża część procesu produkcji będzie zautomatyzowana, a na każdym jego etapie nowoczesna technologia oraz zabezpieczenia gwarantują minimalizację wszelkich ryzyk. Narzędzia i elementy procesu produkcyjnego podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. – W zakładzie, oprócz odpadów, które wytwarzane są w każdego rodzaju działalności produkcyjnej, typu zużyte świetlówki, zużyta odzież, oleje silnikowe z maszyn, zużyte maszyny i ich elementy, opakowania, powstawać mogą odpady takie jak: pozostałości rozpuszczalników, sorbenty filtracyjne, osady z zakładowej oczyszczalni, resztki kwasów, odczynników laboratoryjnych. Wszystkie odpady będą na bieżąco przekazywane firmom z uprawnieniami w zakresie gospodarki odpadami. Opakowania na surowce i produkty są solidne oraz wielokrotnego użytku. Odpady przeznaczone do utylizacji będą gromadzone tymczasowo w szczelnie zamkniętych opakowaniach do przechowywania w specjalnie zaprojektowanej i wyposażonej w system monitoringu wiacie na naszej działce – mówi Joanna Pawlicka.

Inwestycja z korzyścią dla Śremu i okolic

Chcemy być partnerem dla samorządu, a dla mieszkańców także dobrym pracodawcą i sąsiadem – podkreśla prezes Capchemu. – Cieszymy się, że możemy kontynuować w Śremie tradycje i rozwój sektora chemicznego. Chcemy, by główną siłą napędową tego rozwoju stali się specjaliści ze śremskiego regionu.

Na początek firma planuje zatrudnienie w nowym zakładzie 60 pracowników, ponadto już angażowani do współpracy są lokalni podwykonawcy. Od kilku miesięcy Capchem inicjuje też działania dla lokalnej społeczności: jest głównym sponsorem Warty Śrem, sfinansował budowę placu zabaw przy siedzibie klubu, współpracuje z WOPR-em i Ochotniczą Strażą Pożarną.

Cieszy mnie, że nowy inwestor już teraz zapisał się na kartach historii Śremu, podejmując wiele odpowiedzialnych społecznie działań, zanim jeszcze rozpoczęła się budowa zakładu. Cieszą też nowe miejsca pracy i inwestycja w tak ważnej, dynamicznie rozwijającej się branży, jak rynek elektrycznych samochodów – podkreśla Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

Ważny krok w rozwoju polskiej elektromobilności

Produkcja elektrolitu w Śremie przyniesie korzyści nie tylko w wymiarze lokalnym, ale także globalnym – przyczyniając się do rozwoju elektromobilności, a w konsekwencji do ochrony środowiska. Fabryka Capchemu będzie funkcjonować w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK i tym samym powiększy grono firm związanych z branżą elektromobilności. W ostatnich latach na inwestycje związane z elektrycznymi i hybrydowymi jednostkami napędowymi w strefie zdecydowały się między innymi: koncern Daimler i Toyota oraz motoryzacyjni poddostawcy jak Umicore, Mitsui High-Tec czy LS EV.

Każda inwestycja w elektromobilność to także inwestycja w środowisko, a auta elektryczne powoli będą stawać się już nie tylko trendem, a koniecznością. Rynek samochodów elektrycznych i wszystko co jest z nim związane będzie się bardzo dynamicznie rozwijać, a taka inwestycja jak fabryka Capchemu w Wałbrzyskiej Strefie sprawia, że INVEST-PARK staje się poważnym partnerem dla firm z branży elektromobilnej – podkreśla Paweł Kurtasz, wiceprezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Uruchomienie produkcji w Śremie planowane jest w trzecim kwartale 2022 roku. Odbiorcami wytwarzanego w Śremie elektrolitu będą m.in. LG Energy Solution, największy w Europie producent baterii litowo-jonowych, szwedzki Northvolt specjalizujący się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych oraz Tesla, amerykański producent luksusowych i sportowych samochodów elektrycznych.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.