Tani w eksploatacji odżelaziacz wody – na co trzeba zwrócić uwagę?

Odżelaziacz wody jest niezbędnym elementem wyposażenia domu zasilanego wodą z własnego ujęcia. Problem wysokiego poziomu żelaza w wodzie studziennej występuje na przeważającym terytorium naszego kraju. Dobrze dobrany odżelaziacz pozwala sobie z tym poradzić od ręki i uchronić się przed np. rudymi zaciekami na armaturze, fugach czy ubraniach. Można się jednak spotkać z opinią, że użytkowanie odżelaziacza naraża na bardzo wysokie koszty, z czym trudno jest się zgodzić. Wszystko zależy od konkretnego urządzenia. Jak znaleźć tani w eksploatacji odżelaziacz wody?

Rodzaj złoża

To od złoża w głównej mierze zależą koszty eksploatacji odżelaziacza. Na rynku znajdziemy dziś dwa rozwiązania: odżelaziacze ze złożem syntetycznym oraz naturalnym. Jeśli celem jest maksymalne ograniczenie wydatków, to zdecydowanie warto postawić na ten drugi typ odżelaziacza.

Dlaczego? Ponieważ złoże naturalne (najczęściej piasek kwarcowy) nie wymaga regeneracji środkami chemicznymi, do czego za chwilę przejdziemy. Ponadto ewentualna wymiana złoża spowodowana wyczerpaniem się jego pojemności będzie zdecydowanie tańsza, niż ma to miejsce w przypadku popularnych złóż syntetycznych.

Warto natomiast wspomnieć o tym, że tradycyjne odżelaziacze ze złożem kwarcowym, wykorzystujące metodę napowietrzania, zajmują bardzo dużo miejsca i wymagają obsługi ze strony użytkownika. Trzeba więc rozważyć tutaj wszystkie za i przeciw, podejmując decyzję, czy ważniejsze jest ograniczenie kosztów, czy może jednak wygoda.

Metoda regeneracji

Determinuje ją właśnie rodzaj złoża. Jeśli priorytetem jest to, aby odżelaziacz nie generował wysokich kosztów (lub wręcz żadnych), to należy szukać urządzenia ze złożem regenerowanym samą wodą. Do tej kategorii zaliczamy wszystkie złoża kwarcowe, ale też złoże katalityczne typu BIRM (bardzo ciekawy wybór dla tych, którzy szukają bezobsługowego odżelaziacza).

Brak konieczności regenerowania złoża tzw. regeneratem chemicznym, na przykład solanką czy nadmanganianem potasu, nie tylko zwalnia z konieczności kupowania regeneratu. Umożliwia również wyprowadzanie popłuczyn z procesu regeneracji prosto na trawnik, a nie do kanalizacji. Jest to ogromna ulga dla portfela, szczególnie w przypadku właścicieli domów podłączonych do szamba.

Trwałość złoża

Kupując odżelaziacz trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że po latach eksploatacji złoże straci swoją pojemność i będzie wymagać wymiany. Pod względem trwałości wyróżnia się popularne złoże typu Crystal Right (szacowany okres użytkowania wynosi około 10 lat) oraz Otoman – to stosujemy w tradycyjnych odżelaziaczach z napowietrzaniem. Złoże typu Otoman jest jednym z najlepszych wyborów dla osób szukających taniego w eksploatacji odżelaziacza wody.

Koszty są oczywiście ważne, natomiast o wiele istotniejsze jest to, aby urządzenie radziło sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody oraz pracowało bezawaryjnie przez wiele lat. Dlatego niezależnie od dostępnego budżetu dobór odżelaziacza do domu zawsze należy powierzyć ekspertom. Z takiej bezpłatnej pomocy mogą skorzystać klienci sklepu internetowego z odżelaziaczami wody www.sklep-hydros.pl.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.