Budowa ogrodu zimowego – jak założyć oranżerię?

Ogród zimowy daje możliwość uprawy roślin egzotycznych i ciepłolubnych przez cały rok i w każdych warunkach pogodowych, panujących na zewnątrz pomieszczeń. Niska temperatura, a także niekorzystne inne czynniki atmosferyczne nie są przeszkodą w uprawie tych roślin, ponieważ odbywa się ona w zamkniętym, ale doświetlonym naturalnym światłem pomieszczeniu. Jak jednak stworzyć swoją własną przydomową oranżerię, aby móc przez cały rok cieszyć się pięknem natury i odpoczywać wśród zieleni nawet wtedy, gdy za oknem panuje mróz i pada śnieg?

Projekt ogrodu zimowego

Ogród zimowy jest jednym z elementów konstrukcyjnych budynku, który znacznie podnosi jego atrakcyjność, a w szczególnych przypadkach podbija jego cenę. Może również być inspiracją do stworzenia nowego obiektu, którego podstawą będzie uprawa rzadkich roślin. Dostępna wolna przestrzeń zostanie zaadaptowana na cel wypoczynkowy lub rekreacyjny.

Projektowaniem ogrodu zimowego można zająć się osobiście lub zlecić to zadanie architektowi wnętrz, który dostosuje przeznaczony na oranżerię obiekt do wymogów optymalnej uprawy. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów zarówno użytkowych, jak i konstrukcyjnych, ponieważ tego typu pomieszczenie musi spełniać wiele ściśle określonych norm. Dostępne są także oferty firm, które zajmują się kompleksowym projektowaniem i budową oranżerii. W ten sposób nie będzie potrzebny wynajem sprzętu budowlanego, samodzielny montaż elementów i ich wykończenia, ponieważ inwestycja zostanie wykonana w opcji od „A do Z” – wystarczy posadzić rośliny i cieszyć się zielenią.

Budowa oranżerii

Ogród zimowy to obiekt połączony z głównym budynkiem za pomocą łącznika lub drzwi wewnętrznych. Podobnie jak dom, powinien mieć solidne fundamenty odpowiednio izolowane przed wilgocią, zimnem i wodami gruntowymi. Jeżeli budynek dopiero powstaje, warto w tym samym czasie wydzielić miejsce na ogród zimowy, co będzie dużo wygodniejsze w późniejszym adaptowaniu pomieszczenia. W obiektach już wybudowanych, ogrody zimowe projektuje się na istniejących tarasach, które w wielu przypadkach należy odpowiednio dostosować.

Konstrukcja ścian i dachu ogrodu zimowego opiera się na specjalnych profilach nośnych, w które montowane są panele szklane ze szkła hartowanego i klejonego. Są to specjalistyczne prace podczas, których wykorzystuje się rusztowania i podnośnik koszowy. W takim projekcie, odporność szkła na uderzenia wiatru, opady atmosferyczne oraz inne czynniki, musi być wyjątkowo wysoka (ze względu na bezpieczeństwo użytkowników pomieszczenia).

Oprócz dostępu dużej ilości światła dziennego, rośliny umieszczone w oranżerii muszą mieć odpowiednią wilgotność oraz właściwą wymianę powietrza. W tym celu należy zamontować wentylację, która na bieżąco będzie oczyszczać atmosferę, oraz rozplanować okna z możliwością ich otwierania.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Rośliny ciepłolubne nie mogą przebywać w niskich temperaturach, dlatego w oranżerii najczęściej montowany jest system ogrzewania podłogowego, który wyzwala ciepło z niskich partii pomieszczenia. Tak rozchodzące się ciepło zapewni roślinom optymalne warunki wzrostu i nie spowoduje nadmiernego przesuszania powietrza w ich otoczeniu.

Dzięki sztucznemu systemowi grzewczemu w oranżerii można uprawiać nawet gatunki roślin egzotycznych i tropikalnych, które nie radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych (nie nadają się do tradycyjnych ogrodów).

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.