Czy rekuperacja to konieczność w dzisiejszym budownictwie?

Branża budownicza ciągle się rozwija. W dzisiejszych czasach, często słyszy się o domach z rekuperacją, ale czym tak naprawdę ta rekuperacja jest?

Mówiąc wprost, rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Praca rekuperacji polega na mechanicznym zaciągnięciu chłodnego i suchego powietrza z zewnątrz budynku i wpuszczeniu już przefiltrowanego i czystego powietrza do wewnątrz oraz wyciągnięciu brudnego, wilgotnego i pełnego alergenów powietrza na zewnątrz. Czym więc różni się rekuperacja od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i dlaczego tak ważna jest ona w budownictwie nowoczesnym?

Czy rekuperacja jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu kominów i różnicy ciśnień między budynkiem, a jego otoczeniem. Podczas kiedy rekuperacja posiada dwa osobne ciągi wentylacje, przy wentylacji grawitacyjnej ciąg wywiewny jest jeden, natomiast nawiewane powietrze powinno napływać przez nieszczelne drzwi, okna i inne mostki termiczne. Przy obecnym budownictwie i zastosowanych materiałach, budynki są bardzo hermetyczne. Stosowana jest szczelna stolarka okienna i okna trzyszybowe. Przy takich parametrach, ciężko jest o napływ powietrza z zewnątrz, stąd też stosowane są tak zwane nawiewniki w oknach. Im zimniej na zewnątrz, tym wentylacja grawitacyjna lepiej działa. Niestety, w miesiącach grzewczych, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, otwieranie nawiewników powoduje duże straty ciepła. Co za tym idzie, nawiewniki często zimą i jesienią pozostają zamknięte, a powoduje to duży wzrost wilgotności w pomieszczeniach.

Przy rekuperacji takie problemy nie istnieją. Mało tego, rekuperacja odzyskuje część ciepła z powietrza wywiewanego i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Dzięki temu, możliwe jest odzyskanie części energii, potrzebnej do nagrzania budynku.

Rekuperacja, a zdrowie człowieka

Największą zaletą rekuperacji są jej właściwości prozdrowotne. Niestety Polska wciąż jest “czerwoną kropką” na mapie Europy pod względem czystości powietrza. Częste otwieranie okien lub używanie nawiewników okiennych jak to jest konieczne przy wentylacji grawitacyjnej, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Nawet jeżeli budujemy dom w czystym miejscu, nie mamy pewności, że nasi sąsiedzi nie będą palić paliwem wątpliwej jakości.

Kolejną plagą naszych czasów, zaraz po zanieczyszczonym powietrzu, są alergie. Niestety coraz więcej dzieci rodzi się z najróżniejszymi alergiami. Rekuperacja oczyszcza, a do wewnątrz budynku nawiewa już tylko czyste i wolne od alergenów powietrze. Poprawia to znacznie komfort życia alergików.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wydawać by się mogło, że koszty rekuperacji są drogie i nieopłacalne, ale czy na pewno? Należy pamiętać, że przy zaprojektowaniu rekuperacji, rezygnujemy z wybudowania drogich kominów wentylacyjnych, a właściwości zdrowotne i komfort życia na pewno się polepszy.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.