Opłacalność fotowoltaiki – 5 argumentów

Być może widzisz, że w twojej okolicy coraz więcej osób montuje panele słoneczne i zastanawiasz się czy dla ciebie też jest to opłacalne. Założenie fotowoltaiki jest kosztowne. Jednak to bardzo opłacalna inwestycja, która szybko się zwraca, a nawet zaczyna zarabiać!

Obniżenie kosztów za prąd

To podstawowy czynnik, dla którego decydujemy się na zainwestowanie w panele słoneczne. Im większe prowadzimy gospodarstwo tym bardziej się to opłaca, szybciej zwróci i zacznie zarabiać. Dobrze dobrana i założona fotowoltaika zniweluje nasze koszty do opłat stałych, a nawet pomoże zaoszczędzić jeszcze więcej, gdy wykorzystamy produkowane przez nas nadwyżki. Mając zamontowane panele PV możemy, na przykład, zmniejszyć nasze rachunki za gaz wymieniając kuchenkę gazową na elektryczną. A może będzie to bodziec by podnieść swój komfort życia latem i zamontować klimatyzator? 

Uniezależnienie się od ciągle wzrastających cen

Prognozy są jasne: w kolejnych latach czekają nas nowe podwyżki za prąd i ta tendencja się utrzyma – będzie już tylko drożej, a w naszych domach jest coraz więcej sprzętów pobierających prąd (https://sunergo.pl/blog/ceny-pradu-2021/). Zamontowanie paneli wniesie do twojego życia nie tylko niższe rachunki, ale także poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nowe ustawy o ochronie środowiska cię nie dotkną, a nawet mogą przynieść dodatkowe ulgi podatkowe za prowadzenie ekologicznego gospodarstwa domowego. 

Dotacje, ulgi, wkład państwa

Na opłacalność fotowoltaiki wpływają na pewno dofinansowania, które coraz łatwiej zdobyć. Jednym z nich jest program ,,Mój prąd”. To bezzwrotna dotacja od rządu, dzięki której koszt założenia paneli może się zmniejszyć nawet o 5 tys. złotych. Bardzo duże kwoty możemy również uzyskać biorąc udział w programie ,,Czyste powietrze” przy okazji wymieniając inne instalacje. Warto dodatkowo sprawdzić Regionalne Programy Operacyjne – być może twoja gmina przygotowała projekt, dzięki któremu zaoszczędzisz jeszcze więcej. Niezależnie od tego czy skorzystamy z jakiegoś programu czy zainwestujemy w fotowoltaikę sami, możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku (a to kwota nawet do 53 000 zł a przy małżonkach 106 000). Na wypadek, gdyby jednorazowe koszty nas przerastały, banki przygotowały oferty niskoprocentowych kredytów, które pokrywają nawet 100% kosztów. Ze względu na ochronę środowiska są to inwestycje traktowane priorytetowo i można liczyć na szybką decyzję kredytową z długim terminem spłaty. 

Wzrost wartości nieruchomości

Wiesz, że być może będziesz chciał się przeprowadzić za kilka lat i zastanawiasz się czy założenie fotowoltaiki jest nadal opłacalne, czy zdąży się zwrócić? Bez obaw. Instalacja PV podnosi wartość twojej nieruchomości, a także staje się jej atutem. Dzięki niej twoja oferta wyróżni się wśród innych, sprzedasz dom szybciej nawet przy wyższej cenie.  

Ekologia i zdrowie

Zdrowia nie można kupić. Wie o tym każdy, kto zaczął chorować. Można natomiast zainwestować w jego ochronę. Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię eklektyczną. Jest to źródło całkowicie odnawialne. Zastępuje wydobycie i spalanie gazu, węgla, ropy czy wycinkę lasów. Czystsze powietrze to zdrowsi ludzie. Jest to inwestycja w środowisko, miejsce, w którym żyjemy i będą żyć nasze dzieci. Nie możemy tu mówić o opłacalności finansowej, ale to nie pieniądze są najwyższą wartością. Inwestując, mamy wkład w coś czego nie da się kupić. Zyskujemy świadomość, że włączamy się w nurt dobrych zmian. 

Instalacje fotowoltaiczne - SunErgo
Instalacje fotowoltaiczne – SunErgo

Jak to obliczyć?

Nadal masz wątpliwości czy fotowoltaika jest dla ciebie opłacalna? Nie szkodzi! Nie jest to takie łatwe, dlatego powstały kalkulatory opłacalności, w których możesz samodzielnie obliczyć, kiedy inwestycja się zwróci. Większość firm oferuje bezpłatną konsultację z doradcą, który wszystko przelicza za ciebie, dając wskazówki jak skorzystać z istniejących aktualnie programów, biorąc pod uwagę budowę twojego dachu, jego ustawienie względem słońca oraz roczne zużycie prądu w twoim domu. 

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.