Kryształowe Gwiazdy dla czterech śremskich policjantów

Kryształowe Gwiazdy dla czterech śremskich policjantów

Sierż. Martyna Wawrzyniak i sierż. szt. Marcin Szubarga ze śremskiej Policji zostali wczoraj uhonorowani „Kryształową Gwiazdą”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, policjanci odebrali podczas symbolicznej uroczystości, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Z uwagi na sytuację pandemiczną nadinsp. Piotr Mąka oraz mł. insp. Andrzej Szary spotkali się tylko z kilkoma funkcjonariuszami, ale w gronie laureatów, którzy otrzymają „Kryształową Gwiazdę” jest jeszcze dwóch policjantów ze Śremu – st. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego  Kryształową Gwiazdą wyróżnia  policjantów – bohaterów. 

To szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 9 marca odbyła się  skromna, symboliczna uroczystość wręczenia tych wyjątkowych wyróżnień. Z uwagi na panującą w kraju sytuację pandemiczną i obowiązujące zasady reżimu sanitarnego, uczestniczyło w niej tylko kilku funkcjonariuszy. Wszyscy pozostali laureaci odbiorą Kryształowe Gwiazdy z rąk przełożonych w swoich macierzystych jednostkach Policji.

Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa. Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także p.o. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadkom. Mariusz Wiśniewski oraz  szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce mł. insp. Andrzej Szary.

Tegoroczne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk 50. policjantów i policjantek. Spośród tego grona czterech policjantów otrzymało „Kryształowe Gwiazdy ze wstęgą”, co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Przypomnijmy, że:

– 17 lipca br., o godz. 11.11, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o tym, że w jednym z mieszkań w Śremie doszło do awantury. Na miejsce natychmiast udali się policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego – sierż. szt. Marcin Szubarga i st. post. Martyna Wawrzyniak. W rejonie Mostu im. Daniela Kęszyckiego do funkcjonariuszy podbiegła osoba, która poinformowała ich, że jakaś kobieta wskoczyła do wody krzycząc, że nie potrafi pływać i chce popełnić samobójstwo. Mundurowi będąc w rejonie mostu, w oddali, zauważyli na środku Warty jakąś osobę. St. post. Martyna Wawrzyniak nie zastanawiając się ani chwili, przekazała broń koledze i w umundurowaniu oraz pozostałym rynsztunku, natychmiast wskoczyła do wody. Policjantka przepłynęła wpław około 500 metrów i tuż przed Mariną dotarła do kobiety, która nieruchomo unosiła się na wodzie. Wówczas funkcjonariuszce przyszedł z pomocą sierż. szt. Marcin Szubarga i wspólnie wyciągnęli śremiankę z Warty. Zanim to jednak nastąpiło, to mundurowi spotkali się jeszcze z agresją kobiety. Kiedy poczuła ona grunt pod nogami, to zaczęła być wobec funkcjonariuszy bardzo agresywna. Ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło i kobieta trafiła do szpitala.

– 1 września br., około godz. 10.15, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Śremie zatrzymał się samochód. Wysiadł z niego kierowca, który krzyczał „pomocy” i wyciągał z auta pasażera. Natychmiast z Komendy wybiegł Zastępca Dyżurnego st. asp. Krzysztof Stajkowski oraz policjant Wydziału Kryminalnego asp. Tomasz Kamiński. Okazało się, że pasażer pojazdu jest nieprzytomny i nie oddycha. Wówczas Krzysztof Stajkowski rozpoczął resuscytację krążeniowo – oddechową, a Tomasz Kamiński pobiegł po defibrylator AED, który znajduje się w holu naszej jednostki. Następnie policjanci na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową z wykorzystaniem defibrylatora AED. Po 10 minutach do funkcjonariuszy dołączyła załoga pogotowia i po kolejnych 15 minutach wspólnej walki o życie udało się przywrócić czynności życiowe mieszkańca gminy Śrem. Mężczyzna trafił do szpitala.

Policjantom GRATULUJEMY!

Materiał dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Śremie

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.