Kryształowe Gwiazdy dla czterech śremskich policjantów

Kryształowe Gwiazdy dla czterech śremskich policjantów
Kryształowe Gwiazdy dla czterech śremskich policjantów
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Sierż. Martyna Wawrzyniak i sierż. szt. Marcin Szubarga ze śremskiej Policji zostali wczoraj uhonorowani „Kryształową Gwiazdą”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, policjanci odebrali podczas symbolicznej uroczystości, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Z uwagi na sytuację pandemiczną nadinsp. Piotr Mąka oraz mł. insp. Andrzej Szary spotkali się tylko z kilkoma funkcjonariuszami, ale w gronie laureatów, którzy otrzymają „Kryształową Gwiazdę” jest jeszcze dwóch policjantów ze Śremu – st. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego  Kryształową Gwiazdą wyróżnia  policjantów – bohaterów. 

To szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 9 marca odbyła się  skromna, symboliczna uroczystość wręczenia tych wyjątkowych wyróżnień. Z uwagi na panującą w kraju sytuację pandemiczną i obowiązujące zasady reżimu sanitarnego, uczestniczyło w niej tylko kilku funkcjonariuszy. Wszyscy pozostali laureaci odbiorą Kryształowe Gwiazdy z rąk przełożonych w swoich macierzystych jednostkach Policji.

Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa. Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także p.o. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadkom. Mariusz Wiśniewski oraz  szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce mł. insp. Andrzej Szary.

Tegoroczne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk 50. policjantów i policjantek. Spośród tego grona czterech policjantów otrzymało „Kryształowe Gwiazdy ze wstęgą”, co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Przypomnijmy, że:

– 17 lipca br., o godz. 11.11, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o tym, że w jednym z mieszkań w Śremie doszło do awantury. Na miejsce natychmiast udali się policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego – sierż. szt. Marcin Szubarga i st. post. Martyna Wawrzyniak. W rejonie Mostu im. Daniela Kęszyckiego do funkcjonariuszy podbiegła osoba, która poinformowała ich, że jakaś kobieta wskoczyła do wody krzycząc, że nie potrafi pływać i chce popełnić samobójstwo. Mundurowi będąc w rejonie mostu, w oddali, zauważyli na środku Warty jakąś osobę. St. post. Martyna Wawrzyniak nie zastanawiając się ani chwili, przekazała broń koledze i w umundurowaniu oraz pozostałym rynsztunku, natychmiast wskoczyła do wody. Policjantka przepłynęła wpław około 500 metrów i tuż przed Mariną dotarła do kobiety, która nieruchomo unosiła się na wodzie. Wówczas funkcjonariuszce przyszedł z pomocą sierż. szt. Marcin Szubarga i wspólnie wyciągnęli śremiankę z Warty. Zanim to jednak nastąpiło, to mundurowi spotkali się jeszcze z agresją kobiety. Kiedy poczuła ona grunt pod nogami, to zaczęła być wobec funkcjonariuszy bardzo agresywna. Ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło i kobieta trafiła do szpitala.

– 1 września br., około godz. 10.15, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Śremie zatrzymał się samochód. Wysiadł z niego kierowca, który krzyczał „pomocy” i wyciągał z auta pasażera. Natychmiast z Komendy wybiegł Zastępca Dyżurnego st. asp. Krzysztof Stajkowski oraz policjant Wydziału Kryminalnego asp. Tomasz Kamiński. Okazało się, że pasażer pojazdu jest nieprzytomny i nie oddycha. Wówczas Krzysztof Stajkowski rozpoczął resuscytację krążeniowo – oddechową, a Tomasz Kamiński pobiegł po defibrylator AED, który znajduje się w holu naszej jednostki. Następnie policjanci na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową z wykorzystaniem defibrylatora AED. Po 10 minutach do funkcjonariuszy dołączyła załoga pogotowia i po kolejnych 15 minutach wspólnej walki o życie udało się przywrócić czynności życiowe mieszkańca gminy Śrem. Mężczyzna trafił do szpitala.

Policjantom GRATULUJEMY!

Materiał dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Śremie

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.