Synoptyk IMGW: bardzo ciepły wtorek w całym kraju; mrozów nie widać „na horyzoncie”

We wtorek czeka nas kolejny ciepły dzień. Temperatura od +2 st. C na północnym wschodzie i na Suwalszczyźnie, +8 st. C w centrum kraju, do +14 st. C na Zachodzie – poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB. „Mrozy na koniec lutego? Powiem szczerze, nie widać ich na horyzoncie”- dodała.

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego zastrzegła jednak, że we wtorek do południa – zwłaszcza na północnym wschodzie Polski – utrzymywać będą się silne mgły ograniczające widoczność do 300 m.

Ponadto w ciągu dnia będzie także nieco większe zachmurzenie, niż w poprzednich dniach. „Na północy i na wschodzie Polski pojawią się także słabe opady deszczu lub mżawki” – zaznaczyła. „Wiatr skręci w kierunki zachodnie, ale nadal będzie słaby” – dodała.

Anna Woźniak wyjaśniła, że w tej chwili Polska znajduje się pod wpływem wyżu, który zostanie u nas do czwartku. „To głównie on będzie nam kształtował pogodę na najbliższe dni” – zaznaczyła. „Ten wyż spowoduje znaczny wzrost temperatury, ale ze względu na towarzyszące mu mgły, pogoda będzie jednak bardziej jesienna, niż wiosenna” – oceniła.

„Do czwartku spodziewamy się stopniowego ocieplenia, w środę na Dolnym Śląsku temperatury odnotują nawet 16 st. C, a w czwartek będzie tam prawdopodobnie jeszcze cieplej, może nawet do 18 st. C” – poinformowała.

Dopytywana, czy ciepła pogoda utrzyma się na dłużej, synoptyk IMGW-PIB wskazała, że już w nocy z czwartku na piątek nad Polską przejdzie pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie nieco ochłodzenia oraz trochę opadów deszczu. „W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury” – powiedziała. Zaznaczyła, że poza pasmami górskimi, w weekend na pozostałym obszarze kraju temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia.

„Od poniedziałku znów nastąpi ocieplenie, a co będzie dalej – to zobaczymy” – przyznała. „Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę” – dodała.

Zapytana, co z prognozowaną na początku miesiąca drugą falą mrozów, która miała nastąpić pod koniec lutego, synoptyk IMGW-PIB odparła: „Mrozy na koniec lutego? Powiem szczerze, nie widać ich na horyzoncie”. (PAP)

Autor: Daria Kania

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.