Planowanie ogrodu – poznaj etapy projektowania ogrodu!

Podstawą projektowania ogrodu jest dobrze stworzony plan. Aby uzyskać piękne i praktyczne miejsce wypoczynku warto wcześniej zastanowić się nad wizją i rezultatami, które chcielibyśmy osiągnąć. W procesie planowania trzeba uwzględnić najważniejsze elementy danego terenu i swoje możliwości. W artykule podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć klimatyczny i efektowny ogród, który cieszyć będzie przez cały rok.

1.Rozeznanie terenu

Aby rozpocząć skuteczne planowanie przestrzeni należy ją najpierw dobrze poznać. Konieczne jest uporządkowanie działki – dopiero po usunięciu z niej resztek pozostałych po budowie, a także śmieci czy chwastów (z korzeniami) mamy możliwość dokładnego zorientowania się w swoich opcjach. Ziemię należy dokładnie przekopać a następnie zbadać jakość gleby. Warto tu zaznaczyć, że projektowanie ogrodu jest pracochłonnym procesem wymagającym czasu, chęci i podstawowej wiedzy – podejmując się tego zadania samodzielnie dobrze jest zapoznać się z kluczowymi dla ogrodu elementami – rodzajami gleby, roślinności a także jej wymagań. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który dzięki doświadczeniu usprawni projektowanie, a także doradzi w wielu istotnych kwestiach.

2. Pomysł na ogród

Drugim krokiem jest zastanowienie się nad swoimi upodobaniami i preferowanymi typami ogrodów, a także nad możliwościami finansowymi i czasowymi. Tworząc projekt trzeba w nim uwzględnić to, ile godzin tygodniowo jesteśmy w stanie na dbanie o ogród poświęcać, jakie są koszty, które jesteśmy w stanie ponieść i czy w pielęgnacji zieleni będzie ktoś pomagać. Znając odpowiedzi na te pytania możemy zastanowić się nad formą i elementami przestrzeni, które chcemy w projekcie zawrzeć. Mogą być to elementy małej architektury, rodzaje nawierzchni, oczka wodne i altany. Na tym etapie konieczne jest zaplanowanie niezbędnych kwestii takich jak montowanie podziemnych instalacji, rozmieszczenie śmietników, czy też zaplanowanie oświetlenia, dróżek i podjazdu. 

3. Podział funkcjonalno-przestrzenny

Etap ten składa się z właściwego projektowania. Dobrze jest stworzyć poglądowy rysunek zachowując skalę wielkości elementów (dom, garaż, drzewa czy inne stałe części pokrywające się z ogrodem) – zyskujemy dzięki temu lepszą orientację w ilości miejsca i ukształtowaniu terenu. W dobrej organizacji przestrzeni pomóc mogą profesjonalni ogrodnicy, którzy zaproponują wiele ciekawych rozwiązań (na przykład stworzenie obrzeży trawnika, więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://greensolutions.com.pl/obrzeza-trawnika-element-zdobiacy/). Następnym krokiem jest zastanowienie się nad funkcjami, które ogród ma spełniać i wydzielenie im miejsca. Przykładowo – jeśli pragniemy spędzać czas w ciszy i cieszyć się zielenią warto skupić się na altanie. Jeśli jednak chcemy często urządzać rodzinne grille dobrze jest zastanowić się, w którym miejscu postawione będą stoły. Podobnie ma się rzecz z wydzieleniem miejsca dedykowanego dzieciom – umiejscowienie piaskownicy, huśtawek czy bramki do gry w piłkę. 

4. Dobór roślin i realizacja projektu

Ostatnim krokiem w procesie projektowania ogrodu jest dobór odpowiednich roślin. Stworzenie szczegółowego i dobrze przemyślanego ich spisu wraz z rozmieszczeniem jest najbardziej praco- i czasochłonną czynnością. Plan dobrze jest rozpocząć od największych elementów – wyznaczenie miejsca na drzewa i krzewy jest kluczowe, gdyż więcej jest możliwości rozstawienia mniejszych roślin. Warto pod uwagę wziąć panujące na ogrodzie warunki: nasłonecznienie czy osłonę przed wiatrem. Następnym etapem jest już tylko realizacja planu. Tworząc dobry, przemyślany projekt zyskujemy pewność, że z ogrodu będziemy czerpać satysfakcję a jego rozkład doskonale będzie odpowiadać na nasze potrzeby. 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.