Jaki telewizor wybrać?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Obecnie telewizor służy nie tylko do oglądania kanałów telewizyjnych, ale może stać się również rodzinnym centrum rozrywki. Komfort grania w gry video, przeglądania internetu czy oglądania filmów – na to wszystko wpływa odbiornik telewizyjny. Z tego powodu przy wyborze telewizora warto wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie.

1. Rozdzielczość ekranu
2. Rodzaj ekranu — wyświetlacz LED/LCD, OLED, QleD
3. Wielkość telewizora.
4. Funkcje dodatkowe
5. Jaki telewizor wybrać?

Rozdzielczość ekranu

HD Ready, Full GD, Ultra HD, 4K Ultra HD – te na pierwszy rzut oka niewiele mówiące nazwy są niezwykle ważne przy zakupie telewizora. Pojęcia odnoszą się do rozdzielczości ekranu urządzenia.
Warto wiedzieć, że im wyższa rozdzielczość, tym lepszej jakości jest obraz. Pod pojęciem Ultra HD kryje się rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, dzięki której obraz jest bardzo wyraźny.
Rozdzielczość HD Ready oznacza 1355×768 pikseli i stosowana jest przeważnie do niewielkich telewizorów

Rozdzielczość FullHD, czyli wynosząca 1920 × 1080 pikseli, stała się natomiast już standardem. Z tego powodu telewizory tego typu są najczęściej najtańsze, a przy tym sprawdzają się, jeśli urządzenie służyć ma jedynie do odbioru sygnału telewizyjnego, czyli oglądania telewizji. Jeżeli jednak telewizor będzie wykorzystywany również do gier na konsoli czy oglądania filmów i seriali z oferty platform streamingowych lub płyt Blue-Ray, warto zdecydować się rozdzielczość Ultra HD lub 4K Ultra HD. Tego typu urządzenia zapewniają wysokiej jakości obraz, pełen detali oraz wyraźnych barw.

Rodzaj matrycy

Na jakość obrazu wpływa również matryca telewizora. Również w tym przypadku mamy do wyboru kilka opcji – LED/LCD, OLED oraz Qled. Do najmniej nowoczesnych rozwiązań należy obecnie LCD, które jako źródło światła wykorzystują świetlówki. Wpływa to na jakość obrazu, a także większe zużycie prądu. Dobrą alternatywą stały się ekrany LED, które w porównaniu do LCD, odznaczają się lepszą jakością koloru i wyrazistością detali.

Nowszą formą LCD jest Qled, w którym zastosowano tzw. kropki kwantowe, dzięki którym uzyskano lepsze kolory.
Nowocześniejsza opcja to matryce OLED, w których szybkość zapalania się diod, wpływa na jakość obrazu przy dynamicznych scenach filmowych.
W przeciwieństwie do ekranów poprzednich generacji, matryce tego typu nie generują również martwych pikseli. Dzięki czemu obraz jest wyrazisty i bogaty w kolory, a oglądanie filmów czy granie w gry video jest bardziej przyjemne.

Wielkość telewizora

Mimo że największe wrażenie robią na kupujących najczęściej duże odbiorniki, nie w każdym przypadku im większy telewizor, tym większa przyjemność z jego korzystania. Uzależnione jest to głównie od wielkości pomieszczenia, do którego przeznaczony jest telewizor.
Kluczowa jest odległość między widzem a urządzeniem. Nie w każdym salonie możliwe będzie skorzystania ze wszystkich zalet, które oferują np. telewizory z matrycą 4K Ultra Hd. Z tego powodu wybierająć rozmiar przekątnej telewizora, warto wziąć pod uwagę również parametry związane z wielkością pomieszczenia.

Funkcje dodatkowe

Kupując telewizor, obecnie warto wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe parametry, ale również szereg innych dodatkowych funkcji, które oferują producenci urządzeń.
Ciekawą technologią, stosowaną szczególnie w odbiornikach najnowszego typu, które oferują rozdzielczości 4K Ultra HD, jest HDR. Termin Dotychczas znany głównie z fotografii, w przypadku telewizorów oznacza zwiększenie kontrastu między ciemnymi i jasnymi barwami. W efekcie kolorystyka obraz staje się bardziej przejrzysta.
Inną opcją są natomiast uniwersalne piloty, którymi sterowa można zarówno telewizorem, jak i konsolą. Nowoczesną alternatywą jest natomiast funkcja sterowania głosem, telefonem czy tabletem. Takie urządzenia doskonale wpisują się w idee inteligentnego domu.

Dla prawdziwych kinomaniaków powstały również telewizory z zakrzywionym ekranem, które potęgują realizm filmowej akcji. Wykorzystywane są w urządzeniach z matrycą 4K Ultra HD.

Jaki telewizor wybrać?

Oglądanie filmów i seriali z platform streamingowych, przeglądanie internetu i video, granie na konsoli – obecnie rola telewizora nie ogranicza się jedynie do oglądania pozycji z aktualnej ramówki. Nowe możliwości z dziedziny rozrywki przekładają się również na wymagania, jakie współcześnie stawiane są przed urządzeniami.

Aby być w pełni zadowolonym z nowo zakupionego telewizora, warto zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany. W przypadku grania w gier lub oglądania filmów z użyciem płyt Blue-Ray lub streamingowych platform warto zdecydować się telewizyjne odbiorniki, które wykorzystują najnowsze technologie. Wpłynie to w znacznym stopniu na jakość rozrywki. Nie oznacza to jednak, że zawsze najbardziej zaawansowane, a przy tym najdroższe telewizory są najlepszą opcją. W przypadku, gry urządzenie ma służyć głównie do odbioru sygnału telewizyjnego, można zdecydować się na mniej złożony model. Nie wpływa to najczęściej na komfort korzystania z telewizora.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.