Jaką tablicę wybrać do szkoły?
|

Jaką tablicę wybrać do szkoły?

Każda osoba zapytana o skojarzenia, związane ze szkołą, w pierwszej kolejności wyobraża sobie – tablicę. Ciężko wyobrazić sobie salę lekcyjną, bez chociażby malutkiej zielonej tablicy zawieszonej na ścianie. Każdy z nas na pewno pisał kredą po specjalnej powierzchni – zarówno podczas wykonywania zadań, jak i w ramach zabawy podczas przerw. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rozmaitych rodzajów tablic. Warto przed zakupem przyjrzeć się im z bliska. Wiedza to umożliwi dokonanie trafnego wyboru, podczas aranżowania placówki edukacyjnej. Jakie mamy rodzaje tablic?

Najpopularniejsza szkolna tablica

Mimo rozwojowi nowoczesnych technologii ułatwiających prowadzenie zajęć nadal najpopularniejszym wyborem jest tradycyjna zielona tablica. (Tablice kredowe kupisz tutaj). Znakomicie sprawdza się jako wyposażenie szkół podstawowych. Modele oferowane przez rynek są pokryte nadrukami w linie lub w kratkę, co ułatwia pisanie. Są to tryptyki, czyli trzyczęściowe zamykane tablice.

Aby po nich pisać, używamy kredy, najczęściej białej, ale są również dostępne inne kolory. Aby tablicę wyczyścić, wystarczy wilgotna gąbka lub szmatka.

Tablice szkolne zielone lub czarne są dostępne w wielu różnych rozmiarach, dlatego z łatwością dopasują się do każdej, nawet najmniejszej sali lekcyjnej. Ich korzyścią z pewnością jest niska cena, łatwość konserwacji oraz wieloletnia trwałość.

Nowoczesne tablice białe

Coraz popularniejszym trendem wyposażenia szkół stają się tablice białe. Idealne do szkół średnich i uczelni wyższych. Są to tablice białe suchościeralne, po których piszemy specjalnymi markerami, a czyścimy specjalną gąbką. Wiele z nich oferuje również właściwości magnetyczne, co umożliwia przyczepianie do nich za pomocą magnesów rozmaitych pomocy naukowych.

W wielu szkołach białe tablice służą także jako prowizoryczne ekrany dla obrazów wyświetlanych przez rzutniki.

Funkcja magnetyczna pozwala także na wykorzystanie ich jako gazetka szkolna, informacyjna, czy ozdobna. Droższym wariantem w tej kategorii są także tablice ceramiczne, które wykonywane są z trwalszego materiału. Ich wysoka cena wpływa jednak na rzadkość ich występowania w szkołach, mimo iż oferują one odporność na ślady po markerach i wszelkie odpryski. Na przestrzeni czasu mogą jednak okazać się szansą na oszczędność, ponieważ nie zużyją się tak szybko, jak tradycyjne białe suchościeralne tablice.

Innowacyjne rozwiązanie na miarę obecnych czasów

Niezwykle nowoczesnym i przebojowym rozwiązaniem oferowanym przez rynek tablic, są tablice interaktywne. To w gruncie rzeczy ogromny tablet, który podpięty do stosownego oprogramowania oferuje prowadzenie niezwykle ciekawych i angażujących zajęć.

Po tablicy interaktywnej można także pisać, przyczepiać za pomocą magnesów pomoce naukowe, ale przede wszystkim – za pomocą dotyku dzieci mogą samodzielnie wykonywać zadania, przesuwać elementy, pisać itp.

Jaką tablicę szkolną wybrać?

Wszystko zależy tak naprawdę od budżetu i – nie oszukujmy się – prestiżu danej placówki. W szkołach publicznych, w dodatku z mniejszymi zasobami finansowymi, o wiele częściej dostrzegamy tablice zielone. Nowoczesne i prywatne placówki oferują tablice białe lub interaktywne. Wszystko zależy od potrzeb i przeznaczenia tablicy.

źródło zdjęcia: freepik.com

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.