OPS w Śremie nagrodzony za działania na rzecz seniorów

OPS w Śremie nagrodzony za działania na rzecz seniorów

21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg przyznała sześć nagród indywidualnych i sześć zespołowych za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Nagrodę zespołową otrzymał Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie za realizację kompleksowego programu w zakresie polityki senioralnej w gminie Śrem oraz wkład w podejmowanie działań mających na celu wsparcie i integrację osób starszych w ramach działalności Centrum Wspierania  Aktywności Seniorów w Śremie.  

Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie jest inicjatorem i koordynatorem działań  adresowanych do grupy wiekowej 60+, która stanowi blisko 10% mieszkańców naszej gminy. Realizuje szereg innowacyjnych i niestandardowych usług w obszarze kreowania i realizowania aktywnej polityki przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i marginalizacji grup i osób, w tym seniorów. Kluczowe działania senioralne realizowane w oparciu o Program na rzecz osób starszych na lata 2017-2025 to:

  • Klub Senior+, który działa od stycznia 2020 r., jako odpowiedź na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i  koniecznością zapewnieniem kompleksowej oferty dla osób starszych;
  • Koordynator ds. polityki senioralnej gminy Śrem, którego zadaniem jest  wdrażanie  polityki  senioralnej  gminy Śrem;
  • Inicjatywy i projekty, które na stałe wpisały się w kalendarz śremskich wydarzeń takie jak: Amatorski Klub Literacki, Grupa Wsparcia dla osób będących w kryzysie emocjonalnym po stracie bliskiego, cykl wykładów Eksperci Dobrego Życia, projekt edukacyjny Akademia Pełni Życia,  Boule dla seniorów, Babcie i Dziadkowie Rodzinni Nauczyciele Tradycji i Historii, „Niedzielna Herbatka”.

Tak szeroki i różnorodny zakres działań jest możliwy dzięki współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie z lokalnymi partnerami, liderami i organizacjami, co pozwala za tworzenie przyjaznej i otwartej przestrzeni społecznej dla osób starszych.

Wręczenie nagród z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną odbyło się 19 listopada 2020 r. w formie on-line, podczas transmisji uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. W transmisji w Klubie Senior+ z udziałem Burmistrza Śremu i Pani Marii Świdurskiej Kierownik Ośrodka oraz pracownicy.

Minister Marlena Maląg z tej okazji złożyła specjalne podziękowania do wszystkich pracowników służb społecznych, w szczególności pracowników socjalnych, zaznaczyła też, że pracownicy socjalni codziennie stoją na pierwszej linii frontu w walce z wykluczeniem społecznym i ubóstwem, a w ostatnich miesiącach także z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.

Materiał dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Śremie

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.