Bezrobocie długotrwałe: co to jest, czym grozi, jak wyjść z bezrobocia?

długotrwałe bezrobocie
długotrwałe bezrobocie
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Czym jest bezrobocie długotrwałe i jak z niego wyjść? Tłumaczymy, czym jest bezrobocie długotrwałe w Polsce i jakie może mieć konsekwencje dla naszej zawodowej przyszłości.

Długotrwałe bezrobocie – czym jest?

Definicja bezrobocia długotrwałego określa stan, w którym dana osoba jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna przez okres przekraczający 12 miesięcy.  Jeśli znajdujecie się w takiej sytuacji, nie mamy niestety dla Was najlepszych wiadomości. Zarówno Urząd Pracy, jak i pracodawca nie patrzą na bezrobocie długotrwałe przychylnie.

Wszystko dlatego, że zadaniem Urzędu Pracy jest praktyczna i skuteczna pomoc w znalezieniu pracy. Jeśli co najmniej kilka spotkań z pośrednikiem pracy w trakcie roku nie zakończyło się podjęciem pracy przez bezrobotnego, może to oznaczać kilka rzeczy. Pierwszym, o co może Was w takiej sytuacji podejrzewać Urząd Pracy, to celowe unikanie podjęcia pracy i przerwanie długotrwałego bezrobocia. Kolejnym, częstym przypadkiem jest ukrywanie w ten sposób zatrudnienia “na czarno” i wyłudzanie świadczeń socjalnych, oraz ubezpieczenia.

Lepiej udowodnijcie, że sumiennie przeglądacie nowe oferty pracy i stale aktywnie szukacie nowego zajęcia!

Bezrobocie długotrwałe: skutki dla bezrobotnego i gospodarki

Zarówno Urzędy Pracy, jak i te statystyczne, zbierają dane związane z liczbą i charakterystyką osób bezrobotnych. Wszystko po to, aby prawidłowo móc ocenić aktualną sytuację na rynku pracy. Bezrobocie długotrwałe w Polsce to niestety dosyć poważny problem, o czym świadczą nawet częste dyskusje na ten temat na forum o pracy. Szacuje się, że tylko w 2019 roku osoby, które dotknęło długotrwałe bezrobocie stanowiły aż 38,7% wszystkich zarejestrowanych jako bezrobotni. 

Jakie konsekwencje niesie ze sobą bezrobocie długotrwałe? W zależności od długości trwania takiego stanu, bezrobotny może odczuć jego skutki, takie jak:

 • utrata wcześniej nabytych umiejętności i kwalifikacji zawodowych
 • spadek konkurencyjności na rynku pracy
 • pogłębiająca się niezaradność i chęć oparcia się jedynie na pomocy państwa
 • obniżona samoocena
 • strach przed rekrutacją czy podjęciem się nowego zajęcia
 • rosnące zadłużenie
 • wystąpienie zachowań niezgodnych z prawem (np. chęć dorabiania sobie “na czarno”, kradzieże)
 • obniżenie stopy życiowej
 • problemy rodzinne, w tym trudności z utrzymaniem bliskich
 • konflikty z bliskimi
 • problemy psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe czy uzależnienia.

Zastanawiasz się, ile powinieneś zarabiać w nowej pracy? Wypróbuj kalkulator brutto-netto!

Wszystkie te problemy odbiją się nie tylko na samej jednostce, ale nawet gospodarce całego kraju. Długotrwałe bezrobocie nie tylko oznacza konieczność stałego wspierania finansowego i nie tylko osoby pozostającej bez pracy. To również strata polegająca na ciągłym spadku siły nabywczej osoby, która wciąż nie może znaleźć pracy. 

Jak wyjść z długotrwałego bezrobocia?

Skutki bezrobocia długotrwałego mogą być opłakane nie tylko dla samej osoby pozostającej bez pracy, ale i całego kraju. Im ich więcej, tym bardziej słabnie całe społeczeństwo… Jak przerwać błędne koło i ponownie wrócić na rynek pracy, aby następnie skutecznie się na nim utrzymać? Jedną z form pomocy są centra aktywizacji zawodowej, które opiekują się zwłaszcza osobami, którym w podjęciu i utrzymaniu etatowego zajęcia przeszkadzają takie dolegliwości jak np. upośledzenie umysłowe czy inna forma niepełnosprawności.  

Długotrwałe bezrobocie nie pozostaje także bez reakcji Urzędu Pracy. Jeśli po sprawdzeniu, czy bezrobotny nie ukrywa innych źródeł dochodu okazuje się, że mamy do czynienia z osobą wymagającą pomocy, urzędnik może skierować ją nawet na psychoterapię. 

Pomóc możemy też sobie sami! W sieci nie brakuje darmowych kursów i szkoleń, w tym tych certyfikowanych – a to już spodoba się potencjalnemu pracodawcy! Dzięki nim możemy “odkurzyć” nasze już nabyte kwalifikacje, a także nauczyć się nowych, przydatnych na rynku pracy umiejętności. O pracę warto popytać także znajomych, lub przemyśleć, czy wybór innej ścieżki kariery, niż wcześniej, nie pomoże nam ruszyć z martwego punktu. Najważniejsze to jednak dbać o siebie! Dlatego nawet jeśli już długo pozostajecie bez pracy, nie zniechęcajcie się.

Poprawcie swoje CV, przeglądajcie codziennie nowe oferty pracy i zachowajcie rutynę dnia, dzięki której nie okaże się, że już od kilku miesięcy “przytuliliście się” do kanapy przed telewizorem. Praca się sama nie znajdzie – ale zawsze możecie jej pomóc.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.