ZHP Śrem upamiętniło 81. rocznicę hitlerowskich egzekucji niewinnych mieszkańców

W miniony wtorek, 20 października br. wypadła 81. rocznica hitlerowskich egzekucji, czyli rozstrzelania mieszkańców Ziemi Śremskiej, Ksiąskiej i Dolskiej na rynkach. Mimo braku uroczystych obchodów zuchy, harcerze oraz instruktorzy pamiętali o tym wydarzeniu. Przedstawiciele władz Hufca ZHP Śrem oraz reprezentacje drużyn złożyły wiązanki oraz znicze zarówno na rynku w Śremie jak i w Książu.

Mimo, iż ze względu na pandemię uroczystości obchodów hitlerowskich egzekucji nie mogły odbyć się w tradycyjnym wydaniu przy udziale harcerzy z pochodniami, to członkowie Hufca ZHP Śrem nie zapomnieli o tym ważnym wydarzeniu.

Przedstawicielki Komedy Hufca ZHP Śrem złożyły kwiaty na miejscu zroszonym krwią Polaków w 1939 roku. Do tych tragicznych wydarzeń przyczyniło się wprowadzenie operacji “Tannenberg”, która miała na celu eksterminację przedstawicieli polskiej warstwy przywódczej i inteligencji. W wyniku tej operacji życie straciło 19 mieszkańców Śremu oraz 17 mieszkańców gmin: Książ i Dolsk.

Przedstawiciele drużyn także odwiedzili to miejsce pamięci składając przy tym znicze i wspominając rozstrzelanych śremian. Był to również czas na chwilę zadumy i wspomnienie tych wydarzeń.

Najmłodsze dzieci z naszego hufca, czyli zuchy z Przedszkola nr 2 „Słoneczna Gromada” rocznicę uczciły zbiórką związaną z patriotyzmem. Przygotowały również znicz, który na rynku w dniu rocznicy złożyła drużynowa.

Delegacja drużyny działającej w Książu upamiętniła tą krwawą rocznicę rozstrzelania mieszkańców Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej składając znicz pod pomnikiem na rynku w Książu.

Wychowanie młodych ludzi w duchu patriotyzmu i kultywowanie poszanowania dla tradycji to jedne z głównych zadań, z którymi mierzą się wychowawcy harcerscy w swojej pracy. Przy każdej nadarzającej się sposobności starają się zwracać uwagę jak ważne jest, aby pamiętać i doceniać to, co nasi rodacy zrobili, aby kraj, w którym żyjemy mógł być wolny i niepodległy.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.