Uczniowie LO w Śremie wzięli udział w projekcie DziałaMY

LO w Śremie wzięło udział w projekcie DziałaMY
LO w Śremie wzięło udział w projekcie DziałaMY
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Aktualna edycja projektu “DziałaMY”, realizowanego przez Stowarzyszenia CREO i Metropolię Poznań, dobiega końca. Jak zaangażowali się uczniowie z LO im. gen. J. Wybickiego w Śremie?

Projekt “DziałaMY” realizowany jest w 25 szkołach z Wielkopolski. Głównym założeniem programu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne. Projekt realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszeń CREO i Metropolia Poznań w terminie 1 lipca 2019 – 30 listopada 2020.

LO w Śremie wzięło udział w projekcie DziałaMY
LO w Śremie wzięło udział w projekcie DziałaMY

W ramach projektu w szkołach realizowany jest cykl warsztatów poświęcony tematyce społeczno-obywatelskiej:

  • warsztaty przygotowujące do tworzenia własnych projektów społecznych i obywatelskich,
  • warsztaty przygotowujące do zorganizowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO),
  • warsztaty na temat starości z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, takich jak kombinezon starości (które pozwalają uczniom wczuć się w rolę osoby starszej),
  • warsztaty na temat niepełnosprawności z praktycznym wykorzystaniem wózka (które dają możliwość doświadczenia niektórych barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnością stykają się na co dzień).

W ramach projektu młodzież angażuje się również w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności, mających na celu ukazanie znaczenia ‘dobra wspólnego’. Uczniowie należący do Klubu Młodego Obywatela w LO im. gen. J. Wybickiego w Śremie zorganizowali np. zeszłej jesieni akcję pt. ”Jabłko lub cukierek zamiast papierosa” – od samego rana witali wszystkich wchodzących do szkoły cukierkami z etykietą „Nie palę”, w auli szkoły zorganizowano 4 tury spotkań nt. szkodliwości palenia, a w zajęciach na temat palenia w miejscach publicznych wzięła nawet udział pracownica Straży Miejskiej. Po części szkolnej uczniowie z koszami pełnymi jabłek udali się na Rynek w Śremie, gdzie podchodzili do przechodniów (zwłaszcza palących) i częstowali jabłkami przypominając o szkodliwości palenia.

Efektem projektu “DziałaMY” jest także organizacja edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Pośród zgłoszonych przez uczniów LO w Śremie propozycji znalazły się: zakup rolet do sal z telewizorami i tablicami interaktywnymi, ciche i czytelne zegary do sal maturalnych oraz nowe magnetofony. Autorskie pomysły poddawane zostaną głosowaniu, a zwycięski projekt z każdej szkoły zostaje sfinansowany w kwocie 1000 zł. To, który projekt wygra zależy tylko i wyłącznie od uczniów danej szkoły! Na wyniki z LO w Śremie czekamy do 26 października.

DziałajMY wspólnie na rzecz rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań! 🙂

Więcej informacji o projekcie: https://tiny.pl/t29fp oraz na social mediach Stowarzyszenia CREO: FB: @centrumcreo oraz INSTAGRAM: @stowarzyszenie.creo

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

LO w Śremie wzięło udział w projekcie DziałaMY
LO w Śremie wzięło udział w projekcie DziałaMY

Patronat: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.