Pismo Burmistrza Śremu do premiera RP ws. uruchomienia basenu i obiektów sportowych
|

Pismo Burmistrza Śremu do premiera RP ws. uruchomienia basenu i obiektów sportowych

Burmistrz Śremu wystosował pismo do premiera RP o uruchomienie basenu i obiektów sportowych w okresie pandemii. Pełna treść listu poniżej:

Sz. P.
Kancelaria
Prezesa Rady Ministrów
AL Ujazdowskie 173
00-583 Warszawa

W imieniu wielu samorządów miejskich apeluję o interwencję w sprawie
zamykania z dniem 17 października br. basenów oraz sal fimess. Bezpodstawna decyzj pozbawia powtórnie możliwości funkcjonowania tychże obiektów, szczególnie prowadzonych przez jednostki i spółki komunalne – w skali kraju około 50 tysięcy pracowników, dla przykładu Śremski Sport spółka z o.o. zatrudnia blisko 50 osób.

Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC, zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. Brak dodatkowego zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 na basenach potwierdza dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, który wyrażał wobec Sanepidu swoje stanowisko i zasady dotyczące korzystania z basenów rekreacyjnych i pływackoich, parków wodnych oraz spa i jacuzzi w czasie panujcej pandemii COVID-19.

COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, a wirus SARS-CoV-2 jest podatny na liczne czynniki dezynfekcyjne. Standardowe procedury uzdatniania i dezynfekcji wody w publicznych pływalniach, które wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015r. są wystarczające, by zapewnić odpowiednią jakość mikrobiologiczną wody i wyeliminować cząsteczki SARS-CoV-2.

Obiekty sportowe prowadzą staranną kontrolę właściwego przebiegu procesu uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej nie zwłocznie reagują na wszelkie nieprawidłowości.

Zasady dezynfekcji dotyczą też specjalnego typu basenów, jak jacuzzi czy spa, w których wymagane stężenie wolnego chloru w wodzie jest wyższe niż w wodzie typowego basenu rekreacyjnego, co umożliwia skuteczną eliminację cząsteczek wirusa.

Zagrożeniem są skupiska ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. W tym wypadku jednak, podobnie jak w kinach czy salach sportowych, należy stosować się do wszystkich obostrzeń związanych z bezpieczeństwem – regularna dezynfekcja i mycie rąk wodą z mydłem, noszenie maseczek w przypadku przebywania w skupisku ludzi i zachowanie bezpiecznej odległości od innych.

Adam Lewandowski
Burmistrz Śremu
Członek Zarządu Związku Miast Polskich
Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski

Pismo Burmistrza Śremu do premiera RP ws. uruchomienia basenu i obiektów sportowych
Pismo Burmistrza Śremu do premiera RP ws. uruchomienia basenu i obiektów sportowych

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.