Najważniejsze informacje na temat podatku rolnego

Przepisy związane z podatkiem rolnym ostatnimi czasy uległy kilku istotnym zmianom, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć błędów przy składaniu deklaracji.

  1. Kto musi płacić podatek rolny?
  2. Jak obliczany jest podatek?
  3. Co wlicza się w działalność rolniczą?
  4. Złożenie deklaracji na podatek rolny

Dotyczy to przede wszystkim osób (fizycznych i prawnych) oraz jednostek organizacyjnych, do których należą grunty.

Kto musi płacić podatek rolny?

Konieczność opłacenia podatku rolnego występuje wtedy, gdy podmiot (osoba lub jednostka) ma swoje własne grunty. To jednak nie wszystko, gdyż tego typu podatek naliczany jest również wtedy, gdy ktoś korzysta z nich na podstawie wieczystego użytkowania lub jest posiadaczem samoistnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatkiem objęte są użytki rolne. Wyjątek stanowią grunty, które wykorzystywane są do pozarolniczej działalności.

Jak obliczany jest podatek?

Jeżeli masz wątpliwości w kwestii tego, czy zaistniał obowiązek podatkowy w związku z podatkiem rolnym, zacznij od sprawdzenia, jak zostały sklasyfikowane w ewidencji. Podatek naliczany jest za budynki i grunty, przy których znajduje się zapis o użytkach rolnych. Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby doszło do opodatkowania, jest wykorzystywanie wspomnianych gruntów na potrzeby działalności rolniczej. Istotnym warunkiem, który musi spełnić gospodarstwo rolne, aby konieczne było złożenie deklaracji podatku rolnego, jest odpowiednia wielkość. Łączna powierzchnia gruntów nie może być mniejsza niż jeden hektar. W dniu 1 stycznia 2019 roku wprowadzono jednak kilka istotnych zmian. Wskazują one tereny, które nie wliczają się do gruntów rolnych. Przykładem są użytki rolne zajmowane przez strefy bezpieczeństwa oraz te, na których znajdują się urządzenia przemysłowe.

Co wlicza się w działalność rolniczą?

Wbrew powszechnie panującej opinii działalność rolnicza to nie tylko hodowla zwierząt oraz roślin. Podatek rolny obejmuje również osoby, które zarabiają na produkcji roślin ozdobnych, hodowli ryb, sadownictwie oraz warzyw. Jak widać, deklaracja na podatek rolny obejmuje jednostki organizacyjne oraz osoby prawne. Należy więc pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przejęcia własności nad gruntami. Jeżeli natomiast chodzi o to, kiedy obowiązek podatkowy wygasa, to jest to ostatni dzień miesiąca, w którym dana osoba lub jednostka była właścicielem gruntów. 

Złożenie deklaracji na podatek rolny

W przypadku osób fizycznych deklarację należy złożyć w ciągu czternastu dni od zaistnienia obowiązku podatkowego. Inaczej to wygląda u osób prawnych i jednostek organizacyjnych. W tym przypadku termin złożeni deklaracji został ustalony na 15 stycznia. Szczegółowe informacje na temat podatku rolnego znajdziesz na stronie z deklaracjami, która znajduje się pod adresem https://przyjazne-deklaracje.pl/co-warto-wiedziec-o-podatku-rolnym/. Warto skorzystać z możliwości złożenia deklaracji przez internet. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i łatwo wypełnić niezbędne dokumenty. Dostępny na stronie kalkulator oraz formularz ułatwi prawidłowe wypełnienie deklaracji. Po zakończeniu tego procesu użytkownik otrzyma informację o tym, ile podatku musi zapłacić. W dzisiejszych czasach można to szybko zrobić przy użyciu konta bankowego z dostępem online. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w dowolnym momencie będziesz mógł odnaleźć potwierdzenie wpłaty kwoty za podatek, które może się przydać w przypadku kontroli.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.