Żołnierze ze 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie ewakuowali pensjonariuszy z Chumiętek i Rogowa

17.09.2020 - Chumietki 12 WBOT COVID 19 Ewakuacja mieszkancow DPS Chumietki Fot. DWOT
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili ewakuację 29 zakażonych koronawirusem podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w powiecie gostyńskim. Pensjonariusze trafili do szpitala jednoimiennego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Pensjonariusze z DPS-ów w Chumiętkach i Rogowie, u których stwierdzono zakażenie COVID-19, trafili dziś do poznańskiego szpitala jednoimiennego. Na wniosek wojewody wielkopolskiego, żołnierze ze 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie, który należy do 12 WBOT, przeprowadzili ewakuację w obu ośrodkach.

Akcję udało się przeprowadzić bardzo sprawnie dzięki współpracy i wsparciu 4 Pułku Zielonogórskiego, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, oraz śremskiego 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych. Po zakończeniu działań, żołnierze z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych, zdekontaminowali pojazdy oraz obsługę karetek.

17.09.2020 – Chumietki 12 WBOT COVID 19 Ewakuacja mieszkańców DPS Chumietki Fot. DWOT

Tego typu działania zawsze są trudne i wymagają odpowiedniego podejścia i delikatności. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z osobami w podeszłym wieku, które na ogół są schorowane. Żołnierze z mojego batalionu mają spore doświadczenie, bo to już piąta ewakuacja Domów Pomocy Społecznej, dlatego działania przebiegają sprawnie. Zależy nam, by pensjonariusze trafili bezpiecznie i jak najszybciej pod opiekę medyków w poznańskim szpitalutłumaczy ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 blp w Śremie.

W szpitalu pacjenci będą mieć zapewnioną fachową opiekę medyczną oraz specjalistyczny sprzęt medyczny.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej od początku pandemii COVID-19, aktywnie uczestniczy w działaniach przeciwkryzysowych. Wielkopolscy terytorialsi wykonali blisko 37 tysięcy wymazów na obecność koronawirusa. Mają na koncie także 5 ewakuacji Domów Pomocy Społecznej.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.