W Hufcu ZHP Śrem profesjonalnie uczyli się ratować ludzkie życie

W minioną sobotę (19.09.2020r.) wędrownicy, drużynowi oraz instruktorzy Hufca ZHP Śrem uczestniczyli w profesjonalnym kursie Pierwszej Pomocy zorganizowanym przy współpracy Komendy Hufca oraz firmy Medevac.

Każdy z nas w swoim codziennym życiu miał do czynienia z wypadkiem lub zasłabnięciem kolegi, koleżanki czy też najbliższych osób. Czasami liczyły się minuty, aby uratować komuś życie. Dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc i umiejętne jej udzielanie. Pierwszą pomocą jest również samo wezwanie pomocy. Człowiek ma jedno życie, a czasami to od nas zależy czy będzie ono trwało nadal. Dlatego też wędrownicy oraz instruktorzy Hufca ZHP Śrem postanowili podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności w tym zakresie.

Uczestnicy uczyli się m.in. zasad udzielania pomocy w czasie wypadku, resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a także w jaki sposób pomóc dzieciom i dorosłym podczas zachłyśnięcia czy też poparzenia.
Każdy z nas w swoim codziennym życiu miał do czynienia z wypadkiem lub zasłabnięciem kolegi, koleżanki czy też najbliższych osób. Czasami liczyły się minuty, aby uratować komuś życie. Dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc i umiejętne jej udzielanie. Pierwszą pomocą jest również samo wezwanie pomocy. Człowiek ma jedno życie, a czasami to od nas zależy czy będzie ono trwało nadal.

Kurs przebiegał bardzo intensywnie. Instruktorzy firmy Medevac: Marcin Sydor, Krzysztof Baraniak i Sandra Sowa już w pierwszych godzinach trwania szkolenia nie tylko przekazywali wiedzę, ale również sprawdzali posiadane już przez kursantów umiejętności w zakresie pierwszej pomocy oraz ich reakcję na stresujące sytuacje, jak np. nagłe omdlenie w trakcie rozmowy.

W dalszej części instruktorzy wyposażyli uczestników w wiele innych wiadomości i umiejętności, m.in.: ocena stanu poszkodowanego, prawidłowe wezwanie pomocy, udzielanie pomocy w przypadku omdleń, zatrzymania krążenia i oddechu, zadławienia, poparzenia, różnorodnych urazów i ran itd.

Całość kursu została podsumowana podczas realistycznych pozoracji, w których kursanci zastosowali zdobyte umiejętności oraz otrzymali informacje zwrotne od instruktorów na temat swoich działań.

Uczestnicy szkolili się nie tylko w celu podniesienia swoich kwalifikacji, ale również dlatego, aby podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą w czasie trwania roku harcerskiego umiejętnie służyć im pomocą w nagłych wypadkach.

Kurs w części został sfinansowany ze środków otrzymanych z Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 (ROHiS).

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.