Kraków – Europejska Stolica Kultury

Kraków – Europejska Stolica Kultury

Uroki Krakowa docenione zostały jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Już w 2000 roku Kraków otrzymał zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury, dzięki czemu mógł zaprezentować życie kulturalne nie tylko same miasto, ale i regionu, a także całego kraju. Tego roku, w celu podkreślenia wkładu europejskich miast włożonego w osiągnięcia cywilizacyjne i kulturowe świata. Czym wyróżnia się Kraków?

Krakowskie Teatry

Kraków to zdecydowanie miasto przepełnione kulturą, znajdziemy tu wiele teatrów, a każdy z nich oferuje nam inne przeżycia. Najpopularniejszym i najbardziej znanym jest Teatr im. Juliusza Słowackiego, którego budynek znajdziemy niedaleko Dworca Głównego. Otwarty w 1893 roku charakteryzuje się przepięknym wnętrzem w eklektycznym stylu. W repertuarze znajdziemy poważniejsze spektakle, często nawiązujące do aktualnej sytuacji w państwie i na świecie. Większość z nich inspirowana jest utworami największych pisarzy takich jak William Shakespeare, Umberto Eco, ale i naszych wieszczy narodowych. Kolejnym rozpoznawalnym krakowskim teatrem jest Teatr Bagatela, który uraczy nas trochę lżejszym repertuarem, dużą ilością komedii i łatwą dostępnością, ponieważ dużą scenę znajdziemy w niewielkiej odległości od Dworca Głównego.

MOCAK

MOCAK to nic innego jak muzeum sztuki współczesnej. Nazwa powstała od pierwszych liter angielskiej nazwy Museum of Contemporary Art in Krakow, a dzieła, które w nim znajdziemy pochodzą głównie z dwóch ostatnich dziesięcioleci. To muzeum, w którym znajdziemy nie tylko wystawy artystyczne, obok spełniania założeń estetycznych, eksponaty i wystawy dobierane są tak, by kształcić, edukować, prowadzone są tu również projekty badawcze i wydawnicze. Misją muzeum jest dotarcie do wszystkich, nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się sztuką. MOCAKa znajdziemy również niedaleko centrum, zaledwie 15 minut jazdy tramwajem od Dworca Głównego.

Muzeum Witrażu

Kolejne ciekawe miejsce na mapie Krakowa to Muzeum Witrażu, o którym sama dowiedziałam się niedawno. Muzeum kontynuuje pracę otwartego w 1902 roku Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, dodatkowo funkcjonuje nieprzerwanie w tym samym budynku. W samym Krakowie można znaleźć prawie 200 projektów zrealizowanych przez pracownię. Wiele z nich zdobi m.in. Wawel, Bazylikę Mariacką czy prywatne kamienice. Poznamy tu proces powstawania witraży, obserwować pracę artystów i rzemieślników, a wszystko to okraszone dużą ilością ciekawostek i informacji. Jeśli zwiedzanie nie zaspokoi naszego głodu ciekawości, możemy zapisać się również na warsztaty, podczas których stworzymy swój własny, unikatowy witraż, który zabierzemy ze sobą do domu jako wspaniałą, nietypową pamiątkę z podróży do Krakowa. Warto tu wspomnieć o kwestiach organizacyjnych, zwiedzanie dla turystów indywidualnych odbywa się od wtorku do soboty w godzinach od 12:00 do 18:00. a więcej konkretnych informacji znajdziecie na stronie Muzeum Witrażu.

Czy winnice znajdziemy tylko we Francji?

Przepiękne winnice kojarzą się nam głównie z Lazurowym Wybrzeżem, mi zawsze wydawało się, że na próżno szukać ogrodów winnych w Polsce, jednak nic bardziej mylnego. Polska posiada wiele przepięknych, znanych na całym świecie winnic, a jedna z nich znajduje się na terenie Krakowa, na Srebrnej Górze, u stóp klasztoru Kamedułów. Czego możemy spodziewać się na miejscu? Jednej z największych winnic w Polsce, win o niezwykłym smaku, który zawdzięczają glebom wapienno-gliniastym. Wina dojrzewają tu w pomieszczeniach klasztornych, często w towarzystwie drewna akacjowego lub dębowego, dzięki czemu nabierają niesamowitego smaku. Na ten moment nie ma możliwości zwiedzania indywidualnego winnicy, dlatego proponuję skontaktować się z biurem przewoźnika KrakowDirect, które pomoże nam taką wizytę zorganizować.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.