Frezy nasadzane dla frezarek i tokarek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Frezowanie to taki rodzaj kształtowania powierzchni, gdzie ruch obrotowy wykonuje tylko narzędzie, a ruch posuwisty może wykonywać zarówno przedmiot obrabiany jak i samo narzędzie. Proces frezowania jest bardzo wydajny i zapewnia bardzo dużą wydajność oraz małą chropowatość powierzchni. Jest on coraz częściej też stosowany zamiast toczenia, ponieważ wieloostrzowe frezy posiadają dużo większą trwałość od jednoostrzowych noży tokarskich.

Frezy to narzędzia, których budowa jest najbardziej zróżnicowana spośród wszystkich narzędzi skrawających. Mogą one mieć bowiem budowę jednolitą lub składaną ( gdzie do głowicy freza montowane są płytki skrawające ). Materiałem stosowanym do budowy frezów może być stal szybkotnąca ( HSS ) lub węglik spiekany. Ich część robocza, może składać się różnej ilości ostrzy i wykonywać różnego rodzaju obróbki.

Frezy stosowane do przecinania

Frezy piłkowe NFTe Globus, są narzędziami przeznaczonymi do przecinania, nacinania oraz służą do wykonywania wszelkiego rodzaju kanałków. Cechą charakterystyczną tych frezów jest część robocza, której grubość jest znacznie mniejsza średnicy. Kształtem przypominają piłę do cięcia. Jeżeli chodzi o budowę freza piłkowego to możemy rozróżnić następujące rodzaje:
1. Jednolity, gdzie część robocza oraz trzpień wykonany jest z tego samego kawałka materiału, którym jest stal szybkotnąca ( HSS ) lub węglik spiekany
2. Składany, gdzie ostrza z węglików spiekanych są lutowane do korpusu
3. Składany, gdzie ostrza mocowane są mechanicznie
4. Składane, gdzie narzędzie składa się z kilku tarcz mocowanych do siebie wzajemnie za pomocą mechanizmu samo zakleszczającego się
Frezy piłkowe cechują się trzema najważniejszymi wymiarami ( https://artykulytechniczne.pl/frezy-nasadzane-tarczowe.html ), według których dobiera się narzędzie do zadanego zastosowania. Są to: średnica robocza, grubość freza oraz ilość ostrzy.

Rozróżnić można dwie główne odmiany ostrzy. Pierwszą jest odmiana A o zarysie trójkątnym, gdzie kąt ich nachylenia jest nie wielki. Drugim rodzajem ostrzy jest odmiana B o zarysie łukowym, gdzie kąt nachylenia jest większy niż w odmianie pierwszej. W przypadku kiedy frez piłkowy posiada grubość większą niż 4 mm to ostrza mają ścięte naroża naprzemiennie pod kątem 45 ° na 1/3 ich szerokości. W celu uniknięcia zatarcia części roboczej freza w obrabianym materiale, grubość tarczy jest zazwyczaj mniejsza od grubości zębów tnących. W przypadku frezów przeznaczonych do ciężkich prac, wyposaża się je dodatkowo we wpust, który zapobiega obrotowi tarczy wokół trzpienia frezarskiego.
Frezy piłkowe produkowane są najczęściej w zakresie średnic między 15 mm, a 320 mm. Grubość części roboczej zazwyczaj zawiera się w przedziale między 0.5 mm, a 6 mm. Liczba ostrzy wynosi od 24 do 200 zębów.
Ważnym aspektem podczas obróbki frezami piłkowymi jest dobór parametrów skrawania. Należy bowiem pamiętać, że grubość części roboczej jest znacznie mniejsza od jej średnicy co powoduje zwiększone ryzyko uszkodzenia narzędzia podczas procesu frezowania. W przypadku prędkości skrawania, jest ona zależna od średnicy części roboczej oraz zadanych obrotów freza.

Obroty skrawania zaś, zależą wprost proporcjonalnie od prędkości skrawania oraz odwrotnie proporcjonalnie od prędkości skrawania. Jeżeli chodzi o posuw, to ten parametr zależy od obrabianego materiału. Największy posuw można ustawić dla lekkich stopów takich jak aluminium. W tym przypadku jest to do 8000 mm/min. Najmniejsza wartość posuwu występuje zaś w przypadku stali nierdzewnej, gdzie wartość ta może wynieść nawet do 30 mm/min.
Nasadzana odmiana frezów piłkowych do pracy wymaga specjalnego trzpienia frezarskiego. W tym przypadku jest to trzpień, którego model zgodny jest z DIN – 2080. Mocowanie odbywa się za pomocą stożka Morse’a z gwintem, a dobór odpowiedniego freza odbywa się za pomocą doboru średnicy wewnętrznej narzędzia do średnicy trzpienia.
Frezy piłkowe to ekonomiczne rozwiązanie stosowane w celu wykonania operacji przecinania lub kształtowania wąskich kanałków. Proces frezowania za pomocą tego rodzaju narzędzi cechuje się dużą wydajnością oraz precyzją cięcia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.