Angielski podstawowy, zaawansowany czy biegły? Dlaczego warto znać swój poziom w języku?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Wyobraź sobie następującą sytuację: chcesz zapisać się na dowolny kurs języka obcego, jednak stoisz przed wyborem: do jakiej grupy się zapisać. Aby nauka była skuteczna i przyniosła pożądane rezultaty, bardzo ważne jest aby wybrać właściwy naszym umiejętnościom poziom angielskiego. Bardzo wiele osób nie wie, jak ocenić swoją wiedzę i jakim kryterium się posługiwać.

Jeśli Ty również się nad tym zastanawiasz, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Warto wiedzieć jak nazywają się poszczególne poziomy w języku angielskim, aby móc określić swój własny. A to pomoże wybrać odpowiedni kurs i wpisać rzetelną informację w swoim CV.

Poziomy angielskiego – jak nazywamy?

Najważniejsze jest przede wszystkim określenie swojego poziomu. Następnie, należy odpowiednio nazwać go w swoim CV, aby nie podawać fałszywych informacji. Zanim przejdziemy do weryfikacji poziomu, najpierw zapoznajmy się z nazewnictwem poziomów w angielskim.

Rada Europy ustaliła kryteria znajomości języków obcych tak, aby obowiązywały dla wszystkich języków i we wszystkich europejskich krajach. Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages) określił następujące poziomy:

  • A1 – beginner – początkujący (0,5–1 rok nauki w standardowym trybie)
  • A2 – elementary/pre-intermediate – podstawowy (1,5–2,5 roku nauki w standardowym trybie)
  • B1 – intermediate – średnio zaawansowany (3–3,5 roku nauki w standardowym trybie)
  • B2 – upper-intermediate – wyższy średnio zaawansowany (4–4,5 roku nauki w standardowym trybie)
  • C1 – advanced – zaawansowany (5–6 lat nauki w standardowym trybie)
  • C2 – proficency – biegły (przeważnie powyżej 6 lat nauki w standardowym trybie).

Większość globalnych korporacji zna oznaczenia Rady Europy (A1, A2), jednak wysyłając CV w języku angielskim warto również użyć angielskiego określenia (beginner, advanced). Z kolei aplikując do niewielkiej firmy o lokalnym zasięgu, wystarczy użyć polskich nazw. Pod żadnym pozorem nie wpisuj w CV „poziom komunikatywny” ponieważ nie jest to uznawane za profesjonalne. Warto zaznaczyć jeszcze, że coraz więcej firm i instytucji docenia potwierdzenie kompetencji pod postacią certyfikatu językowego.

Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

Na pewno czekasz już na tajne wskazówki odnośnie tego, jak szybko określić swój poziom w języku obcym. Jest to konieczne w przypadku zapisu na kurs w szkole językowej. Najpewniej dana placówka pomoże Ci w określeniu Twoich kompetencji językowych przed wyborem odpowiedniej grupy.

Jeżeli jednak przygotowujesz właśnie swoje CV, musisz zrobić to na własną rękę. Bardzo pomocne są w tej kwestii testy językowe, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Aby nie przedzierać się przez całą masę pytań, możesz w przybliżeniu podać swój poziom języka (taki, jak Ci się wydaje), a następnie wykonać test poziomujący. Jeżeli Twoja ocena się potwierdzi – masz odpowiedź!

Pamiętaj, że bardzo źle ocenianą kwestią, która najpewniej zdyskwalifikuje Cię jako pracownika, jest zawyżenie swojego poziomu w CV. Rekruter bardzo szybko się zorientuje, że Twoje prawdziwe umiejętności odbiegają od tego, co wpisałeś w CV. Może wtedy uznać, że skoro koloryzujesz w tej kwestii, to w innych również możesz rozmijać się z prawdą. I wtedy szanse na wymarzoną pracę spadają praktycznie do zera.

Jak podnieść swój poziom angielskiego?

Jeżeli obawiasz się, że Twój poziom angielskiego jest zdecydowanie zbyt niski i martwisz się o swoją pozycję na rynku pracy – możesz zapisać się na kursy angielskiego dla początkujących. Do dobry start, który pozwoli Ci następnie kontynuować naukę na wyższym poziomie. Powtórzysz podstawową wiedzę i bardzo szybko nadrobisz rówieśników.  

źródło zdjęcia: freepik.com

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.