Rozbiórka, wyburzanie… Co warto o nich wiedzieć?

Jeśli posiadasz działkę budowlaną, a na niej zabudowanie, może się zdarzyć, że zechcesz pozbyć się starego budynku i w to miejsce postawić nowy. Nie zawsze warto decydować się na remont i odnowienie, szczególnie, jeśli budynek jest w naprawdę nienajlepszym stanie technicznym. W takiej sytuacji decydujesz się na rozbiórkę. Jak się za nią zabrać? Jakie dokumenty są potrzebne? Czy zaopatrzyć się w kontenery na gruz? Na co w praktyce trzeba się przygotować?

Czy potrzebujesz pozwolenia?

Musisz wiedzieć, że do rozbiórki prowadzą trzy różne drogi, w zależności od tego, co jest jej przedmiotem. Najprostsza sytuacja to taka, która absolutnie nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia urzędowego. Występuje wtedy, kiedy chcesz rozebrać taki budynek, na budowę którego nie jest potrzebna zgoda, a jednocześnie nie jest on zabytkiem. Jeżeli na Twojej działce jest np. garaż, który postawili poprzedni właściciele i nie jesteś pewien, czy wymagana była zgoda na jego wybudowanie, możesz przeanalizować ustawę, gdzie znajdziesz punkt po punkcie listę warunków, jakie musi spełniać obiekt nie wymagający zezwolenia na budowę. Druga sytuacja, to taka, kiedy wymagane będzie jedynie zgłoszenie do urzędu samego faktu, że planujesz rozbiórkę.

Obiekty takie oczywiście nie mogą być zabytkami ani pod ochroną konserwatorską, nie mogą być wyższe niż 8 metrów oraz mają ściśle określony warunek umiejscowienia na działce (od granicy działki musi być odległość odpowiadająca minimum połowie wysokości budynku, który chcesz rozebrać.). Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, prace rozbiórkowe możesz rozpocząć po 21 dniach od zgłoszenia. Ostatnia i najtrudniejsza droga to uzyskanie pozwolenia, ale jest to niezbędne tylko w przypadku, kiedy chcesz rozebrać obiekt, który nie spełnia wymienionych wymagań wielkości i odległości albo jest zabytkiem lub objęty jest ochroną konserwatorską.

Jak zacząć rozbiórkę?

Czas przystąpić do pracy. Możesz zabrać się za to ręcznie lub zdecydować się na użycie sprzętu. Oczywiście małe obiekty, takie jak altanka działkowa czy komórka do przechowywania narzędzi ogrodniczych nie wymagają profesjonalnego sprzętu, jak to się dzieje przy wyburzaniu ściany domu mieszkalnego. 

Trudniej jest w przypadku chęci rozbiórki większych budynków, których nie sposób zniszczyć ręcznie. Zacznij od planu. Jest to ważna część przygotowań, pozwala na usystematyzowanie wszystkich działań. Gdy będziesz mieć plan, wystarczy trzymać się jego założeń, by gładko przejść przez rozbiórkę w praktyce i uniknąć przykrych niespodzianek. Powinny się w nim znaleźć:

  1. Charakterystyka budynku wraz z opisem zakresu rozbiórki. Opisz wielkość obiektu, kubaturę, scharakteryzuj stan budynku, dodaj informację o instalacjach (wodociągowa, gazowa itp.)
  2. Charakterystyka sposobu prowadzenia robót. Najprościej rzecz ujmując jest to kolejność prac. Pamiętaj, aby stopniowo odciążać elementy nośne konstrukcji, dlatego zacznij od prac na wyższych kondygnacjach, przechodząc coraz niżej.  Opisz też planowany proces sprzątania terenu, taki jak wywóz odpadów
  3. Opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia. 

Wielu niesłusznie traktuje ten punkt zbyt błaho, jako że nie dotyczy on bezpośrednio prac rozbiórkowych. To błąd! Chodzi tu o bezpieczeństwo Twoje i osób, które będą przebywać na terenie rozbiórki. Opisz w jaki sposób chcesz przestrzegać przepisów BHP (kaski, ubrania ochronne), jak chcesz zabezpieczyć teren rozbiórki.

A co z odpadami?

Przede wszystkim zależy to od odpowiedzi na pytanie: rozbierasz czy wyburzasz? Chociaż pojęcia te brzmią podobnie, w rzeczywistości różnią się postępowaniem i efektami. Jeśli rozbierasz, a więc za pomocą sprzętu ręcznego demontujesz poszczególne elementy budynku, jest szansa na to, byś mógł zachować przydatne materiały, np. kawałki cegieł, betonu lub ceramiki i wykorzystać je przy okazji innej budowy. W przypadku wyburzania będziesz potrzebować pomocy wykwalifikowanych specjalistów – zatem na teren wkracza ekipa ze sprzętem ciężkim: spychaczami, dźwigami, koparki, a w przypadkach wyjątkowych – materiałami wybuchowymi.

W efekcie następuje całkowite zlikwidowanie budynku, bez możliwości wtórnego wykorzystania odpadów – nie nadadzą się one do ponownego wykorzystania. W obydwu przypadkach niezbędne będą kontenery na gruz, dzięki którym łatwiej zorganizujesz przestrzeń w miejscu prac oraz szybko pozbędziesz się niechcianych elementów budynku. Firmy dokonujące wyburzeń, zazwyczaj oferują w cenie pozbycie się gruzu, co jest dużym ułatwieniem. Jeśli sam dokonujesz rozbiórki, możesz również skorzystać z utylizacji gruzu przez firmę prywatną, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Firma SKIP oferuje wywóz gruzu w Śremie proponując kompleksowe rozwiązanie – od podstawienia konteneru, przez wywiezienie, aż po przetwarzanie i utylizację odpadów.

Podsumowując, jeśli chcesz rozebrać dom czy budynek gospodarczy, najpierw upewnij się, czy złożenie zawiadomienia to wystarczające działanie, czy będziesz potrzebować pozwolenie na rozbiórkę. Jeśli wyburzasz budynek, uporządkujesz działania i nie zapomnisz o ważnych szczegółach sporządzając najpierw plan. Odpady po rozbiórce możesz ponownie wykorzystać w budowie innego obiektu lub zutylizować je.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.