Organizacja wesela w dobie pandemii – przydatne informacje

Dowiedz się, jak zorganizować wesele podczas epidemii koronawirusa.

Limit gości i dystans społeczny – nowe zasady

Na weselach w dobie pandemii obowiązuje limit gości. Maksymalnie na imprezie weselnej może być 150 osób. W weselu nie mogą uczestniczyć osoby objęte kwarantanną, chore na koronawirusa lub posiadające objawy, które mogą go sugerować. Przy planowaniu wesela ważna jest jednak nie tylko ilość gości, ale również logistyka tego, jak ich rozmieścisz. 

GIS zaleca, aby przy jednym stoliku siedziały wyłącznie osoby z jednego gospodarstwa domowego. Najlepiej,
aby nie było ich więcej niż 10. Goście powinni być usadzeni w „szachownicę”, czyli nie siedzieć naprzeciwko siebie. Weź to pod uwagę przy aranżacji wesela lub, jeśli nie masz jeszcze lokalu, podczas jego wybierania. Listę lokali w swoim mieście znajdziesz na http://www.lokale-wesele.pl/Poznań,miasto,sale_lokale_weselne.html.

Wybór sali weselnej – co zmienia koronawirus

Jeśli nie masz jeszcze sali weselnej, czy podczas jej wyboru musisz brać pod uwagę coś innego niż dotychczas? Odpowiedź brzmi tak. Na weselu, według nowych zaleceń, musi być zachowany dystans społeczny. Stoliki muszą być oddalone od siebie o co najmniej dwa metry i w związku z tym, że może siedzieć przy nich tylko rodzina, prawdopodobnie musi być ich więcej. Dystans społeczny musi być też zachowany w trakcie wszelkich przewidywanych atrakcji, w tym tańców.
Tak naprawdę może się więc okazać, że będziesz potrzebować większej sali, niż przed pandemią. Do tego warto, aby była jak najbardziej przewiewna i miała naturalnie dobrą wentylację. Na wesele planowane latem idealna będzie więc sala, która ma jakąś część zewnętrzną, na świeżym powietrzu. Więcej o tym, jak wybrać idealną sale przeczytasz w materiale: “Wybór Sali weselnej w Poznaniu – na co zwrócić uwagę?“.

Nowe zasady – o to musisz zadbać

Według nowych postanowień o niektóre aspekty wesela musi zadbać właściciel obiektu. Powinien odpowiednio przystosować lokal do nowych wytycznych, w tym zapewnić odpowiednią ilość obsługi, przystosować łazienki i szatnię. Są pewne rzeczy, o które Wy jednak musicie zadbać. Należą do nich:

  • Maseczki i rękawiczki dla obsługi – według nowych zasad obsługa na weselu musi je posiadać. To, kto je zapewnia – Wy czy właściciel obiektu, musi zostać ustalone przed weselem.
  • Środki sanitarne – nowe zalecenia sugerują regularną dezynfekcję przestrzeni wspólnej, a także zapewnienie na sali, w łazienkach oraz przy wejściu płynów dezynfekcyjnych. O ich odpowiednią ilość też musicie zadbać przed weselem.
  • Lista gości – musicie mieć ją gotową na wypadek, gdyby poprosił o nią sanepid. Muszą się na niej znaleźć także dane osób towarzyszących Waszym gościom.
  • Informacje o bezpieczeństwie dla gości
    – przed weselem musicie poinformować gości o wszystkich nowych zasadach obowiązujących na imprezie w związku z pandemią. Musicie też uczulić gości, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem powinni zrezygnować z uczestnictwa w weselu. 
  • Dobra organizacja – wesele w świetle nowych zasad powinniście zorganizować tak, aby unikać gromadzenia się ludzi. Warto więc dokładnie przemyśleć rodzaj gier, zabaw czy innych atrakcji i wybrać tylko te umożliwiające zachowanie dystansu społecznego.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.