Czym kierować się przy wyborze tkanin dekoracyjnych na zasłony do salonu?

Czym kierować się przy wyborze tkanin dekoracyjnych na zasłony do salonu?

Salon to swoista wizytówka domu. Musi prezentować się okazale i gustownie. Jednocześnie powinien być miejscem przyjaznym, przytulnym, czyli takim, w którym każdy chętnie zagości na dłużej. Jednym z elementów, który buduje nastrój wnętrza, są zasłony. Zobacz, jak je prawidłowo dobrać.

Zasłony od salonu a styl wnętrza

Styl salonu jest wyznacznikiem wielu mniejszych elementów dekoracyjnych – poduszek, narzut na narożnik, grafik na ścianę, luster, ramek na zdjęcia, a także zasłon. Nierzadko od stylu salonu zależy kolor zasłony. Dlatego przy urządzaniu salonu warto najpierw stworzyć sobie w myślach jego gotowy wygląd, a dopiero później wybrać się na zakupy. Przykładowo w salonie w stylu marynistycznym nie powiesimy innych zasłon niż niebieskie lub turkusowe. W salonie w stylu urban jungle powinny zawisnąć zasłony zielone lub z motywem florystycznym. Styl angielski preferuje kwiaty, zwłaszcza róże. W minimalistycznym stylu skandynawskim jedną z częściej spotykanych propozycji są żółte zasłony.

Jeśli chcemy, by salon był spójny i wyrazisty, warto sprawdzić takie pozornie nieistotne szczegóły. W ostatecznym rozrachunku mogą okazać się bardzo ważne.

Zasłony do salonu – gładkie czy zdobione

To, czy zdecydujemy się na zasłony gładkie, czy zdobione, zależy nie tylko od stylu, w jakim urządzamy wnętrze, ale też od jego wielkości. W mniejszych salonach lepiej postawić na zasłony gładkie lub delikatnie zdobione. W większych można wybrać wyraziste, mocne wzory. Warto pamiętać, że to, co w dużym salonie będzie piękną dekoracją, w małym może zrobić nieco przytłaczające wrażenie i odwrotnie.

Jeśli decydujemy się na zasłony na przelotkach do salonu zdobione, warto trzymać się jednego wcześniej obranego motywu. Zasłony w paski nie będą zbyt dobrze wyglądały przy poduszce w kółka lub w kwiaty, szczególnie gdy na ścianie zawisną grafiki z motywami zwierząt.

Zasłony do salonu – jak dobrać kolor

Jeśli urządzamy salon w sposób uniwersalny i styl wnętrza nie jest sztywnym wyznacznikiem koloru, mamy spore pole do popisu, ale też kilka pułapek, w które możemy wpaść. Żeby uniknąć błędu, warto pamiętać, że kolory ciepłe łączy się z ciepłymi, zimne z zimnymi. Jeśli obicia mebli są w kolorach ciepłej czekolady, w oknach nie może zawisnąć chłodny beż. Tym bardziej nie będzie pasował róż albo fiolet.

Wybierając kolory zasłon, można kierować się dwiema zasadami – wybieramy z propozycji jednej gamy kolorystycznej lub kierujemy się zasadą kontrastu.

Zasłony do salonu – długie czy krótkie

Zdecydowanie długie, tylko takie ładnie zaprezentują się w salonie. Eleganckie zasłony powinny kończyć się tuż nad podłogą, a jeśli nie będą na noc zasłaniane, mogą się nawet na niej opierać.

Bardzo rzadko, ale zdarza się, że w salonie nie ma miejsca na długie zasłony. W takim przypadku lepszym wyjściem jest powieszenie efektownych rolet rzymskich niż krótkich zasłon.

Zasłony do salonu – jak je efektownie upiąć

Marszczenie zasłon to moda, która towarzyszy nam od kilku sezonów i którą chyba można już nazwać ponadczasową. Powód jest dość banalny – marszczone zasłony wyglądają zdecydowanie ładniej niż gładkie, nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i tworzą bardzo przytulną atmosferę.

Dla spotęgowania efektu można takie zasłony upiąć na dzień po bokach okna taśmami, sznurami lub chwostami.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.