pracuj.pl

Na jaki kierunek studiów warto pójść?

Obecnie mówi się, że bezrobocie ciągle maleje. Jednak nadal sporo osób pracuje za bardzo minimalne wynagrodzenie, bądź też jest zatrudniona na umowy śmieciowe. Dlatego przez absolwentami szkół średnich stoi ciężki wybór, jaką dalszą drogę wybrać. Możliwości jest sporo.

Duże bezrobocie u niektórych absolwentów

Choć ofert pracy na różne stanowiska wciąż przybywa to nadal wielu absolwentów niektórych kierunków studiów ma problem z jej znalezieniem. Bardzo wiele osób kończy pedagogika, a niestety aktualnie nie ma tak dużego zapotrzebowania w tym zawodzie. Dlatego wiele z nich kończy wykonując pracę poniżej swoich kwalifikacji. Również po kierunkach takich jak politologia ciężko znaleźć zatrudnienie. Należy zdawać sobie sprawę, że przy wyborze kierunku studiów nie wystarczy kierowanie się zainteresowaniami, ale również koniecznie trzeba wciąć pod uwagę wymagania rynku.

Praca dla inżynierów

Niewątpliwie absolwenci studiów technicznych mogą łatwiej znaleźć pracę. Mowa tutaj o studiach inżynierskich, choćby z budownictwa czy automatyki i robotyki, a nawet geologii. Można zauważyć, że na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów, a już zdecydowanie mniejsze na humanistów. Oczywiście tutaj również samo ukończenie szkoły nie wystarczy. Warto dodatkowo korzystać z kursów dokształcających. Bardzo przydatne jest także doświadczenie, które można zdobyć na stażach, nawet tych bezpłatnych, które można wykonywać w wakacje. A jednocześnie dzięki niemu sporo można się nauczyć.

A co z informatykami?

Nadal na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na informatyków, ale i grafików. Jednak również tutaj ukończenie studiów jest tylko pierwszy krokiem w znalezieniu zatrudnienia. Taka praca wymaga przede wszystkim dużych praktycznych umiejętności, które muszą wyróżniać potencjalnego kandydata na dane stanowisko pracy. Niemniej takie kierunki studiów nadal są bardzo oblegane.

A co z medycyną czy prawem?

Zazwyczaj na kierunki studiów takie jak prawo czy medycyna nie jest łatwo się dostać. Obecnie tak naprawdę trudno dostać się na medycynę, gdyż wiele uczelni prywatnych oferuje studia prawnicze, gdzie wystarczy tylko się zapisać, wszak dla wszystkich starczy miejsc. Oczywiście wiąże się to z wysokimi kosztami. Po takich studiach należy także pójść na aplikację. Z kolei po ukończeniu medycyny niezbędne jest wykonanie specjalizacji. Jednak w jednym i drugim przypadku absolwenci mogą liczyć na bardzo dobre zarobki znacząco przekraczające średnią krajową.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.